Precedent k pouštění uprchlíků? Věc má na stole správní soud

Jan Hejl Jan Hejl
5. 8. 2015 13:25
Cizinecká policie napadla kasační stížností rozsudek, který nařídil, že stát nesmí zadržovat uprchlíky v detenčních táborech kvůli nebezpečí z útěku.
Uprchlický tábor.
Uprchlický tábor. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Cizinecká policie reaguje na rozsudek krajského soudu v Ústí nad Labem, který rozhodl, že stát nesmí zadržovat uprchlíky kvůli možnému nebezpečí útěku. Policisté se proti rozhodnutí ústeckého soudu odvolali. "Podali jsme kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Čekáme její výsledek," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Žalobu na počínání cizinecké policie, jak upozornily Lidové noviny, podal Iráčan, jenž byl proti své vůli zadržován v detenčním zařízení v Bělé-Jezové. V rozsudku ústecký soud zdůraznil, že v českém právním řádu není pojem "nebezpečí útěku" přesně definován, a proto nelze na základě něj uprchlíky v detenčních zařízeních zadržovat.

Po rozhodnutí soudu se tak otevřely dveře na podání žalob ve stejné věci i dalším uprchlíkům. Ačkoli se ostatní soudy nyní výkladem ústeckého krajského soudu řídit nemusí, za několik týdnů se může situace obrátit.

Pokud by Nejvyšší správní soud (NSS) dal krajskému soudu v Ústí nad Labem zapravdu, museli by soudci v podobných případech postupovat obdobně. Rozhodnutí NSS by se stalo závazným precedentem.

"V takovém případě bychom uprchlíkům doporučovali, aby v žalobách argumentovali právě tímto precedentním rozsudkem. Budeme to doporučovat všem," konstatovala Tereza Bártová z Organizace pro pomoc uprchlíkům, která migrantům v Bělé-Jezové poskytuje právní poradenství.

Existují i další možnosti

Potvrzení rozsudku ústeckého krajského soudu není jedinou variantou, kterou NSS může vyřknout. Správní soud může prvoinstanční rozhodnutí změnit nebo zrušit a ústeckému soudu nařídit, aby rozhodl jinak.

Krajský soud v Ústí nad Labem řešil případ rodilého Iráčana, kterého cizinecká policie zadržela v detenčním táboře, v červnu. Jednalo se o úplně první námitku na zadržení uprchlíka na základě nebezpečí útěku.

Pravidla pro zachycování nelegálních migrantů a zejména jejich následné vrácení do země, kde poprvé překročili hranice schengenského prostoru, upravuje tzv. Dublinské nařízení. Jeden jeho článek odkazuje k možnosti uprchlíka zadržet, pokud u něj hrozí "vážné nebezpečí útěku."

Čeští zákonodárci však, jak píší Lidové noviny, opomněli v zákoně tento pojem přesně definovat. I navzdory tomu, že unijní předpisy to výslovně vyžadují. A proto krajský soud v Ústí nad Labem rozhodl, že na nebezpečí útěku se policie odvolávat nesmí.

Vše by měla napravit novela zákona o pobytu cizinců, která po prvním čtení v současnosti leží v Poslanecké sněmovně. Ta už by měla nebezpečí útěku jasně definovat. Lze očekávat, že její přijetí a následná právní účinnost se v návaznosti na zdlouhavý legislativní postup může na několik měsíců protáhnout.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy