Precedent k pouštění uprchlíků? Věc má na stole správní soud

Jan Hejl Jan Hejl
5. 8. 2015 13:25
Cizinecká policie napadla kasační stížností rozsudek, který nařídil, že stát nesmí zadržovat uprchlíky v detenčních táborech kvůli nebezpečí z útěku.
Uprchlický tábor.
Uprchlický tábor. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Cizinecká policie reaguje na rozsudek krajského soudu v Ústí nad Labem, který rozhodl, že stát nesmí zadržovat uprchlíky kvůli možnému nebezpečí útěku. Policisté se proti rozhodnutí ústeckého soudu odvolali. "Podali jsme kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Čekáme její výsledek," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Žalobu na počínání cizinecké policie, jak upozornily Lidové noviny, podal Iráčan, jenž byl proti své vůli zadržován v detenčním zařízení v Bělé-Jezové. V rozsudku ústecký soud zdůraznil, že v českém právním řádu není pojem "nebezpečí útěku" přesně definován, a proto nelze na základě něj uprchlíky v detenčních zařízeních zadržovat.

Po rozhodnutí soudu se tak otevřely dveře na podání žalob ve stejné věci i dalším uprchlíkům. Ačkoli se ostatní soudy nyní výkladem ústeckého krajského soudu řídit nemusí, za několik týdnů se může situace obrátit.

Pokud by Nejvyšší správní soud (NSS) dal krajskému soudu v Ústí nad Labem zapravdu, museli by soudci v podobných případech postupovat obdobně. Rozhodnutí NSS by se stalo závazným precedentem.

"V takovém případě bychom uprchlíkům doporučovali, aby v žalobách argumentovali právě tímto precedentním rozsudkem. Budeme to doporučovat všem," konstatovala Tereza Bártová z Organizace pro pomoc uprchlíkům, která migrantům v Bělé-Jezové poskytuje právní poradenství.

Existují i další možnosti

Potvrzení rozsudku ústeckého krajského soudu není jedinou variantou, kterou NSS může vyřknout. Správní soud může prvoinstanční rozhodnutí změnit nebo zrušit a ústeckému soudu nařídit, aby rozhodl jinak.

Krajský soud v Ústí nad Labem řešil případ rodilého Iráčana, kterého cizinecká policie zadržela v detenčním táboře, v červnu. Jednalo se o úplně první námitku na zadržení uprchlíka na základě nebezpečí útěku.

Pravidla pro zachycování nelegálních migrantů a zejména jejich následné vrácení do země, kde poprvé překročili hranice schengenského prostoru, upravuje tzv. Dublinské nařízení. Jeden jeho článek odkazuje k možnosti uprchlíka zadržet, pokud u něj hrozí "vážné nebezpečí útěku."

Čeští zákonodárci však, jak píší Lidové noviny, opomněli v zákoně tento pojem přesně definovat. I navzdory tomu, že unijní předpisy to výslovně vyžadují. A proto krajský soud v Ústí nad Labem rozhodl, že na nebezpečí útěku se policie odvolávat nesmí.

Vše by měla napravit novela zákona o pobytu cizinců, která po prvním čtení v současnosti leží v Poslanecké sněmovně. Ta už by měla nebezpečí útěku jasně definovat. Lze očekávat, že její přijetí a následná právní účinnost se v návaznosti na zdlouhavý legislativní postup může na několik měsíců protáhnout.

 

Právě se děje

Další zprávy