Pražští radní otevřeli cestu pro novou ranvej na Ruzyni

Pavel Baroch
10. 3. 2009 14:25
Zelení zastupitelé žádají o odklad změn územního plánu
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pražští radní chtějí znovu otevřeli cestu pro stavbu nové přistávací a vzletové dráhy v Ruzyni.

Podle očekávání souhlasili se změnami v platném územního plánu, které Nejvyšší správní soud vloni zrušil poté, co se na něj obrátil pražský Suchdol, kde se po otevření nové ranveje zvýší hluk. Rada chce o vybraných změnách územního plánu rozhodnout co nejrychleji, a proto je zařadila do zvláštního režimu.

"V této chvíli jde pouze o návrh a dnešní rozhodnutí rady znamená jen to, že pokud s tím vysloví souhlas ještě zastupitelstvo, bude návrh projednáván způsobem, který určuje zákon. Povinně se k nim tedy vysloví instituce a orgány státu, městské části, prostor dostanou i obyvatelé nebo občanská sdružení," řekl mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

I tak se tento postup nelíbí pražským zastupitelům za vládní Stranu zelených, kteří se ovšem marně snažili prosadit, aby se o nové ranveji v Ruzyni rozhodovalo až ve zcela novém územním plánu, jehož zásady jsou v současnosti předloženy veřejnosti k připomínkování.

"Nová letová dráha představuje hlukovou zátěž pro statisíce Pražanů. Hlavní město je přitom již dnes nejpostiženějším regionem a nadlimitní hlukovou zátěží je ohroženo zhruba polovina Pražanů," řekla zelená zastupitelka Zuzana Drhová. "Bez jasného stanovení limitů růstu letiště a podmínek pro omezení nočních letů nad Prahou proto nelze s touto stavbou souhlasit," dodala.

ODS má pohodlnou většinu

Jenže: Strana zelených má v jedenáctičlenné městské radě pouze jednoho svého zástupce, stejně je na tom koalice nezávislých a evropských demokratů.

Radě i zastupitelstvu vládne pohodlnou většinou ODS, která na vybrané změny územního plánu spěchá. Také proto, že stavba ruzyňské dráhy má několikaleté zpoždění a vláda nabízí pražské letiště k prodeji.

"Důvodem, proč tato změna nepočká na nový územní plán, je fakt, že je to ze strategického hlediska důležité pro rozvoj města," vysvětlil mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Zeleným členům pražského zastupitelstva vadí, že schválená změna platného územního plánu neumožní dohodnout se na podmínkách dalšího růstu letiště, jednoho z největších zdrojů zdraví nebezpečného hluku v Praze a středních Čechách.

"Jsme připraveni vést o návrzích změn debatu i nad rámec povinností, které nám ukládá zákon," slíbil radní Martin Langmajer z ODS. 

Ranvej narazila na soudní rozhodnutí

Kdyby se zeleným podařilo prosadit, aby se nová dráha v Ruzyni projednávala až v novém územním plánu, znamenalo by to, že by ranvej nabrala další zpoždění. Už nyní má stavba několikaletý skluz a pražský magistrát pod vedením ODS už nechce další odklad.

Budování nové dráhy se zpozdilo také proto, že ministerstvo životního prostředí vrátilo státnímu podniku Letiště Praha k dopracování dokumnetaci o vlivu ranveje na okolí. Nejvyšší správní soud poté zrušil změny pražského územního plánu, které s novou dráhou počítaly.

Foto: Ondřej Besperát

Zeleným vadí i zástavba Trojmezí

Strana zelených v pražském zastupitelstvu kritizuje i to, že městská rada schválila změnu územního plánu rovněž v oblasti zvané Trojmezí na hranici tří pražských čtvrtí - Prahy 10, 11 a 15.

Jde o jedno z nejcennějších přírodních území v hlavním městě, která je součástí přírodního parku a kde se kroutí potok Botič.

Podle pracovního návrhu konceptu nového územního plánu má toto území zůstat bez nových staveb, protože je součástí celoměstského systému ochrany zeleně. Předložená územní změna ovšem mění záměry s tímto územím a otevírá ho pro možnou zástavbu.

"Nesouhlasíme s tím, aby se o rozšiřování letiště či zástavbě Trojmezí rozhodovalo mimo přípravu územního plánu. Obě navržené změny je třeba posoudit v širších souvislostech, se zohledněním dopadů na hlukové limity či celoměstský systém zeleně, a ne jako samostatné developerské projekty," řekla Zuzana Drhová z pražských zelených.

Žádné výškové domy nepovolíme, slibují radní

Vedení magistrátu ubezpečuje, že v Trojmezí nevznikne žádné obří domy.

"Městská rada se neztotožnila s původně navrženým záměrem výstavby výškové bytové zástavby, ale připouští debatu o separované nízkopodlažní zástavbě umístěné v zeleni. Ani zde nepadlo žádné rozhodnutí, i tato změna územního plánu teprve vstupuje do projednání," dodal mluvčí magistrátu Wolf.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy