Právník: Janouškův stav je vážný, chci ho dostat ven

Domácí Domácí
24. 11. 2014 14:06
Vít Široký si vyžádal veškerou zdravotní dokumentaci k vyšetřením, která už ve vězeňské nemocnici provedli, a bude se snažit, aby věznice rozhodla o přerušení výkonu trestu.
Lobbista Roman Janoušek.
Lobbista Roman Janoušek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zdravotní stav lobbisty Romana Janouška, který si již týden odpykává trest v brněnské věznici, je podle jeho právníka Víta Širokého velmi vážný.

Následkem operace má problémy s rovnováhou, další obtíže mu má způsobovat plastická operace lebky v oblasti spánku. Široký si proto vyžádal veškerou zdravotní dokumentaci k vyšetřením, která už ve vězeňské nemocnici provedli, a bude se snažit, aby věznice rozhodla o přerušení výkonu trestu. Rozhodnout by podle něj měla asi za tři měsíce.

Fyzické i psychické obtíže

"Jeho zdravotní stav je z mého úhlu pohledu velmi vážný. Ty důvody, které by mohly případně vést k přerušení výkonu trestu, jsou tytéž, pro které jsem podával v zastoupení klienta žádost o odklad výkonu trestu," vysvětlil v České televizi Široký. Věznici tyto podklady již také zaslal, aby je mohla využít právě při rozhodování o přerušení trestu.

Věznice již podle něj provedla několik vlastních testů, výsledky neurologických vyšetření by měly být známy do několika týdnů a Janouškův právník o ně v pondělí zažádal.

"Chci vědět, jestli ten zdravotní stav, ve kterém se nacházel v době nástupu do vězení, skutečně umožňuje výkon trestu, jestli to neohrožuje jeho život nebo zdraví, a až budu ty informace mít, tak učiním nějaké podněty k příslušnému soudu, aby ten výkon trestu přerušil,“ vysvětlil.

Janouškův stav se podle něj po nástupu do vězení zhoršil. "Psychický stav odpovídá tomu fyzickému, měli jsme i zprávu od psychiatra, která nedoporučovala nástup trestu. Je to v úzké návaznosti na zranění hlavy,“ vysvětlil advokát. Janoušek podle něj teď leží v odděleném křídle nemocnice, na samostatném pokoji.

Vězeňská lékařská péče se od dob Wonky nezměnila. Operaci, kterou potřebuje pan Janoušek, není schopná provést, tvrdí ředitel vrchlabské nemocnice, exsenátor Vladimír Dryml.
15:32
Vězeňská lékařská péče se od dob Wonky nezměnila. Operaci, kterou potřebuje pan Janoušek, není schopná provést, tvrdí ředitel vrchlabské nemocnice, exsenátor Vladimír Dryml. | Video: DVTV

Pod tlakem médií

Široký připomněl, že Janoušek do vězení nastupovat nemusel, mohl počkat, až soud rozhodne právě o žádosti o odklad trestu. "Bylo to na jeho úvaze, špatně snášel ten tlak, který na něj média vyvíjela, nechtěl mařit výkon soudního rozhodnutí. Měl pocit, že by to vypadalo, že se trestu vyhýbá,“ dodal právník.

Roman Janoušek byl soudem potrestán za to, že opilý porazil v roce 2012 řidičku, která s ním chtěla řešit jejich předchozí dopravní nehodu, a z místa srážky ujel. Pražský městský soud mu původně uložil tříleté vězení, odvolací vrchní soud trest o 1,5 roku zpřísnil. Janoušek navíc po propuštění na svobodu nebude smět sedm let řídit.

Za těžké ublížení na zdraví hrozilo Janouškovi až deset let vězení, soudy však přihlédly mimo jiné k tomu, že zatím nemá záznam v trestním rejstříku a že projevil snahu napravit následky činu, když ženě vyplatil odškodné ve výši 900 tisíc korun. I proto jej poslaly do mírnějšího typu věznice s dozorem.

 

Právě se děje

Další zprávy