Právník Halbich nedostane 17 milionů za zastupování ČSSD v boji o Lidový dům

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 8. 11. 2016 11:35
Václav Halbich nemá nárok na 17 milionů korun za zastupování ČSSD v boji o Lidový dům. Podle soudkyně Hany Marsové vznikly práva a povinnosti včetně nároku na odměnu pouze mezi stranami mandátní smlouvy, tedy mezi ČSSD a Altnerem. "Žalobce (Halbich) není věřitelem ČSSD a to je důvod, proč žalobě nelze vyhovět," konstatovala Marsová. Dnešní verdikt není pravomocný. Justice projednává žalobu bývalého notáře Halbicha, který chce třetinu z padesátimilionové odměny, od roku 2003. Původně ji zamítla, muže se však zastal Ústavní soud. Uvedených 50 milionů je tak už 15 let v soudní úschově.
Foto: ČTK

Praha – Soud nepřiznal právníkovi Václavu Halbichovi nárok na 17 milionů korun za zastupování ČSSD v boji o Lidový dům. Verdikt není pravomocný. Halbich v žalobě požadoval peníze jednak od sociální demokracie, jednak od společnosti Alba, které postoupil svou pohledávku vůči ČSSD jeho někdejší kolega Zdeněk Altner. Strana peníze pro právníky složila už před lety do soudní úschovy, nevěděla totiž, komu je vyplatit.

"Žalobce (Halbich) není věřitelem ČSSD a to je důvod, proč žalobě nelze vyhovět," konstatovala soudkyně Hana Marsová. Vyhověla tak argumentům právníka Alby Radka Závodného, který zdůrazňoval, že Altner byl jediný, kdo měl od ČSSD plnou moc k zastupování, a že z dvoustranné mandátní smlouvy nemohly Halbichovi plynout žádná práva ani povinnosti.

Altner, který v pondělí zemřel, letos na sociální demokracii vysoudil za právní služby 338 milionů korun. Mandátní smlouvu o zastupování ve sporu o sídlo ČSSD podepsal tehdejší předseda strany a současný prezident Miloš Zeman se zesnulým právníkem Altnerem.

50 milionů stále v úschově

V mandátní smlouvě ČSSD slíbila Altnerovi jednorázovou odměnu 50 milionů korun a k tomu deset procent všech výnosů z pronájmu Lidového domu s neobvykle vysokým úrokem 0,3 procenta denně - tedy 110 procent ročně.

Halbich ovšem tvrdí, že ke kontraktu později přistoupil společně s dalším právníkem Zdeňkem Hájkem a že za práci nedostal zaplaceno. A obrátil se nasoud. Zeman před soudem už dříve vypověděl, že pro něj byl jediným partnerem Altner. O žádné dohodě s Halbichem prý nevěděl.

Odměna za vysouzení Lidového domu je už více než 15 let v soudní úschově.  "Je tam přes padesát milionů korun pro všechny tři účastníky. Altnerovi se to dalo všechno, ale jeho kolegové to zpochybnili a my jsme v rámci právní jistoty dali vše do úschovy," potvrdil mediální zástupce ČSSD Jiří Chvojka. Nárok na zbylou část odměny - podíl z pronájmů - pak ČSSD neuznává. Soud o ně ale s Altnerem prohrála a nyní o jejím dovolání rozhoduje Nejvyšší soud.

Jen smlouva mezi ČSSD a Altnerem. Nikým jiným

Podle soudkyně vznikly práva a povinnosti včetně nároku na odměnu pouze mezi stranami mandátní smlouvy, tedy mezi ČSSD a Altnerem. Dohoda o přistoupení ke smlouvě mezi Altnerem, Halbichem a Hájkem na tom nic nezměnila.

"Závěr o právu na odměnu nelze učinit ani z obsahu mandátní smlouvy, ani z vůle stran, které mandátní smlouvu uzavřely," konstatovala. Právní úkon, tedy uzavření smlouvy, je podle soudkyně nutné posuzovat k době, kdy byl učiněn, tedy k roku 1997. Následný vývoj podle ní nemůže napravit nebo změnit obsah vůle vyjádřené k datu uzavření smlouvy. Marsová ale zároveň nezpochybnila, že Halbich se na právních službách skutečně podílel.

Justice projednává žalobu bývalého notáře Halbicha od roku 2003. Původně ji zamítla, muže se však zastal Ústavní soud. Altner v případu vystupoval jako svědek a Halbichovy zásluhy popíral. Notář podle něj poskytoval jen dílčí konzultace.

Altner nehnul prstem

Halbich se z dnešního jednání omluvil, jeho závěrečný návrh přečetla soudkyně. "Altner tři roky nehnul prstem, vše jsme udělali Hájek a já. Věděli jsme, že jako právník je naprosto nepoužitelný," uvedl v něm. Zareagoval i na Altnerovo tvrzení, že ho Hájek s Halbichem nakonec "podrazili". "Kdyby každý podrazák podrážel jako Hájek a já, byl by svět asi o tisíc procent lepší," poznamenal.

Halbich také napsal, že nejen Altner, ale i Zeman ve svých výpovědích lhali. "Jeho výpověď mě překvapila, osobní averzi vůči mně nemůže mít. Byl jsem zapleten do prezidentovy politické hry, role fackovacího panáka se mi vůbec nelíbí," uvedl na adresu hlavy státu. Pozastavil se i nad tím, že mu Zeman před soudem komolil jméno – podle něj záměrně. Podotkl, že prezident používá "nečestný humor", který mu nelze oplatit, protože je prezident.

Proč musí ČSSD zaplatit Zdeňku Altnerovi 337 milionů korun? A jak celou věc (ne)řešili dřívější předsedové strany? DVTV přináší odpovědi! | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy