Zemřel bývalý advokát Zdeněk Altner. 337 milionů od ČSSD se nedočkal

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 7. 11. 2016 15:59
Ve věku 69 let zemřel v pondělí ráno bývalý advokát Zdeněk Altner, kterému na jaře soud přiznal přes 337 milionů ve sporu s ČSSD. Oznámil to jeho právní zástupce Václav Veselý. Podle něj bude soudní spor pokračovat poté, co proběhne dědické řízení. Altner podle Veselého poslední dobou už ani nedoufal, že se vysouzených peněz dočká. Strana, s níž v posledních letech právník vedl spor, pozůstalým vyjádřila soustrast.
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha – Bývalý advokát Zdeněk Altner, kterému letos na jaře přiznal soud téměř 338 milionů korun ve sporu s ČSSD kvůli kauze kolem Lidového domu, v pondělí ráno ve věku 69 let zemřel. Oznámil to jeho advokát Václav Veselý s tím, že Altnerova rodina se s ohledem na smutek nebude k úmrtí zatím vyjadřovat.

Veselý Aktuálně.cz sdělil, že spor s ČSSD bude pokračovat až poté, co skončí dědické řízení. "Nyní se bude čekat na dědické řízení. Do té doby bude celý spor mezi rodinou Altnerových a sociálními demokraty přerušen," řekl.

"Jakmile soud vyřídí dědictví, mohou soudy o odškodné pokračovat," dodal Veselý s tím, že Altner zemřel před pátou hodinou ráno a poslední dobou už ani nedoufal, že se vysouzených peněz dočká.

"Ale na začátku, jak pan premiér Sobotka prohlašoval, že sociální demokraté své závazky platí. Pan Altner tehdy tedy předpokládal, že se finanční odměny dočká," uzavřel Veselý.

Že je potřeba čekat na ukončení dědického řízení potvrdil i Nejvyšší soud, který teď o kauze rozhoduje. "Řeší se to úplně stejně jako u jiných řízení u nižších stupňů – tedy nejprve se musí postavit najisto, kdo nastupuje do práv a povinností zemřelého v rámci dědického řízení. Jinými slovy, někdo musí tu pohledávku zdědit. Až bude jasné, kdo ji zdědí, tak s takovým člověkem se bude pokračovat v řízení před Nejvyšším soudem," řekl ředitel kanceláře předsedy Nejvyššího soudu Aleš Pavel.

Devětašedesátiletý Altner na konci března vyhrál letitý soudní proces se sociální demokracií, kterou zastupoval ve sporu o Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit 18,5 milionu a smluvní pokutu, která za 5734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činí 318 milionů Kč. Sociální demokraté proti rozsudku podali dovolání, kterým se aktuálně zabývá Nejvyšší soud.

Altner pracoval jako podnikový právník, později se věnoval advokacii. Od roku 1997 zastupoval ČSSD ve sporu o vlastnictví pražského Lidového domu. Mandátní smlouvu o zastupování s Altnerem dojednal Ivo Svoboda a podepsal ji tehdejší předseda strany Miloš Zeman. Kvůli sporům s ČSSD čelil Altner trestním oznámením a stížnosti u České advokátní komory. V lednu 2011 byl po kárném řízení vyškrtnut ze seznamu advokátů.

 

Právě se děje

Další zprávy