Praha odklepla 900 milionů na pokrytí ztrát MHD

Michal Pavec
26. 11. 2009 18:30
O konečnou ztrátu ale nejde, upozorňují odbory
Ještě před dvěma týdny to vypadalo, že by se hromadná doprava v hlavním městě mohla zastavit. Nestalo se a na účet dopravního podniku přijdou první slíbené peníze
Ještě před dvěma týdny to vypadalo, že by se hromadná doprava v hlavním městě mohla zastavit. Nestalo se a na účet dopravního podniku přijdou první slíbené peníze | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hlavní město začalo plnit dohodu, kterou před dvěma týdny uzavřelo s odboráři pražského dopravního podniku (DPP), aby odvrátilo hrozbu stávky.

Zastupitelé ve čtvrtek dopoledne odsouhlasili uvolnění částky 900 milionů korun, která by měla pomoci s pokrytím prokazatelné ztráty dopravce za letošní rok.

Navzdory bouřlivé debatě o výši sumy bylo hlasování o finanční injekci pro DPP téměř jednohlasné - zdržel se pouze jediný zastupitel.

První část peněz

Tyto peníze poputují z rozpočtu města na účet DPP jako zúčtovatelná záloha, kterou bude muset podnik na začátku příštího roku vyúčtovat.

"Schválení těchto peněz je určitě pozitivním krokem. Nejde ale samozřejmě o konečnou ztrátu - tu bude možné spočítat až na začátku příštího roku," řekl Aktuálně.cz Oldřich Schneider, šéf ZO strojvedoucích a dozorčích DP Praha.

Známa je zatím výše prokazatelné ztráty za první pololetí tohoto roku. Společnost Deloitte ji spočítala na 428 milionů.

Město si u DPP na letošek prostřednictvím společnosti Ropid objednalo rozsah dopravy, jehož cenu ve smlouvě předběžně vyčíslilo na zhruba 9,1 miliardy korun.

Na provoz ale podniku dalo pouze 7,2 miliardy korun.

Opencard? Až příště

Pražské zastupitelstvo se na čtvrtečním zasedání také dotklo projektu Opencard, u nějž se prokázalo, že je vysoce ztrátový.

Primátor Bém se ale o problému, který město stál 888 milionů a nevydělal ani korunu, s opozičními zastupitely bavit nechtěl, protože Opencard bude předmětem až dalšího zasedání města.

 

Právě se děje

Další zprávy