Praha odklepla 900 milionů na pokrytí ztrát MHD

Michal Pavec
26. 11. 2009 18:30
O konečnou ztrátu ale nejde, upozorňují odbory
Ještě před dvěma týdny to vypadalo, že by se hromadná doprava v hlavním městě mohla zastavit. Nestalo se a na účet dopravního podniku přijdou první slíbené peníze
Ještě před dvěma týdny to vypadalo, že by se hromadná doprava v hlavním městě mohla zastavit. Nestalo se a na účet dopravního podniku přijdou první slíbené peníze | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hlavní město začalo plnit dohodu, kterou před dvěma týdny uzavřelo s odboráři pražského dopravního podniku (DPP), aby odvrátilo hrozbu stávky.

Zastupitelé ve čtvrtek dopoledne odsouhlasili uvolnění částky 900 milionů korun, která by měla pomoci s pokrytím prokazatelné ztráty dopravce za letošní rok.

Navzdory bouřlivé debatě o výši sumy bylo hlasování o finanční injekci pro DPP téměř jednohlasné - zdržel se pouze jediný zastupitel.

První část peněz

Tyto peníze poputují z rozpočtu města na účet DPP jako zúčtovatelná záloha, kterou bude muset podnik na začátku příštího roku vyúčtovat.

"Schválení těchto peněz je určitě pozitivním krokem. Nejde ale samozřejmě o konečnou ztrátu - tu bude možné spočítat až na začátku příštího roku," řekl Aktuálně.cz Oldřich Schneider, šéf ZO strojvedoucích a dozorčích DP Praha.

Známa je zatím výše prokazatelné ztráty za první pololetí tohoto roku. Společnost Deloitte ji spočítala na 428 milionů.

Město si u DPP na letošek prostřednictvím společnosti Ropid objednalo rozsah dopravy, jehož cenu ve smlouvě předběžně vyčíslilo na zhruba 9,1 miliardy korun.

Na provoz ale podniku dalo pouze 7,2 miliardy korun.

Opencard? Až příště

Pražské zastupitelstvo se na čtvrtečním zasedání také dotklo projektu Opencard, u nějž se prokázalo, že je vysoce ztrátový.

Primátor Bém se ale o problému, který město stál 888 milionů a nevydělal ani korunu, s opozičními zastupitely bavit nechtěl, protože Opencard bude předmětem až dalšího zasedání města.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Podle policie se jeden člověk zranil. U nehody zasahuje i vrtulník záchranářů. Zatím není jasné, jak vážné zranění je.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy