Tramvaje v Bohnicích? Leda pod zemí. Praze 8 se nelíbí návrh nových tratí, ale tunel by nevadil

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 2. 2017 18:04
Starosta Prahy 8 Roman Petrus nesouhlasí s vybudováním tramvajových tratí na sídlišti Bohnice. Podle něho jsou stejného názoru i místní obyvatelé, kteří se z devadesáti procent postavili proti záměru Institutu plánování a rozvoje. Důvodem je mimo jiné úbytek zeleně a jízdních pruhů na některých komunikacích. Tramvaje v Bohnicích by Praha 8 podpořila jen tehdy, byly-li by v podzemí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Praha 8 nesouhlasí s vybudováním tramvajových tratí na sídlišti Bohnice jak je navrhuje Institut plánování a rozvoje (IPR). Podpořila by pouze variantu podzemního vedení tramvají. Důvodem je mimo jiné úbytek zeleně a jízdních pruhů na některých komunikacích. Řekl to ve čtvrtek starosta Roman Petrus (ČSSD). Proti návrhu jsou podle starosty i místní obyvatelé. IPR navrhl propojit tramvajemi Prahu 6 a 8 okolo zoo, do Bohnic by jely tunelem a následně po povrchu.

"Tramvaje v Bohnicích bychom podpořili jedině za předpokladu, že budou v podzemí. Nebráníme se jim, ale pouze za předpokladu splnění tohoto požadavku," řekl Petrus.

IPR navrhl most z Podbaby k zoo, odkud by do Bohnic tramvaje jely tunelem dlouhým 980 metrů, který by ústil do Mazurské ulice. Následně by koleje vedly ulicemi Lodžská, K Pazderkám, přes Podhajská pole, Odru a ze Zhořelecké by byla odbočka do Feřtekovy, kde by byla konečná. Z křižovatky K Pazderkám a Čimická by byla odbočka a tramvaje by tak mohly jet i do Kobylis.

Vedení městské části by podpořilo buď vznik tunelu a případně tří podzemních zastávek, nebo variantu, kdy by na konci tunelu byla jedna podzemní zastávka a trať tam končila.

Proti se v průzkumu radnice postavilo podle Petruse až 90 procent lidí. "Vadilo jim to samé, že by ubyly jízdní pruhy, zeleň a vadil jim rovněž vznik trolejí. Zároveň v tom neviděli zlepšení cestování," řekl Petrus.

IPR v návrhu vyznačil pět možných nových tramvajových tratí. Kromě tratě do Bohnic a Kobylis jsou to trať do Suchdola, Štěrbohol a na Strahov. Zda se stavba některé z nich uskuteční a na kolik by vyšla, není jasné. V minulosti se mluvilo rovněž o prodloužení trati z Barrandova ke Slivenci a z Divoké Šárky na sídliště Dědina. Délka tramvajové sítě v Praze je přes 140 kilometrů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministerstvo průmyslu prodloužilo lhůtu, do které mohou podnikatelé zasažení tornádem zažádat o kompenzace

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do programu Pomoc po tornádu do 15. října. Resort to uvedl na svém webu. Původně měl příjem skončit 30. září. V kompenzační výzvě Pomoc po tornádu mohou podnikatelé žádat o příspěvek na obnovu nebo nákup nového majetku. Na podporu je pro ně připraveno 200 milionů korun.

Někteří podnikatelé podle resortu stále nemají příslušné podklady k uznání kompenzace, proto se úřad rozhodl posunout termín ukončení příjmu žádostí. Ten začal 30. června.

Státní agentura CzechInvest, která má administraci programu Pomoc po tornádu na starost, k 21. září evidovala 167 podaných žádostí za 82 milionů korun. Z nich bylo na ministerstvu ke stejnému datu předáno 130 žádostí za zhruba 59,6 milionu korun. Úřad postupně podnikatelům posílá peníze na účty, k 21. září proplatil 110 žádostí v objemu 48,9 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy