Povrchové sucho ustupuje. Podívejte se, kde ještě situace zůstává kritická

Týden po týdnu. Prohlédněte si mapy, jak se od června mění vlhkost půdy v Česku
22. týden - 2. 6. 2019
23. týden - 9. 6. 2019
24. týden - 16. 6. 2019
25. týden - 23. 6. 2019
Foto: Intersucho
ČTK ČTK
19. 8. 2019 16:09
Sucho na území Česka ustoupilo. Zatímco na začátku srpna platily dva nejhorší stupně ze šesti na 13,3 procenta území, nedělní měření vědeckého portálu InterSucho je zaznamenalo už jen na 2,3 procenta území. Bez rizika sucha je nyní pětina území Česka, na začátku srpna to byla desetina.

Nejhorší situace je na Jablonecku a Semilsku, vyplývá z v pondělí zveřejněných údajů. I tam ale v povrchové vrstvě do 40 centimetrů hodnotí odborníci sucho jako mírné.

Mnohem horší je ale situace v hloubce od 40 centimetrů do jednoho metru. Výjimečné a extrémní sucho v této vrstvě stále trápí severovýchod i severozápad Čech, jihozápad Čech a severní Moravu. Ustupující sucho je ale patrné i v této hloubce, oblasti trpící extrémním suchem se postupně zmenšují, změna je ale pomalejší než u povrchových vrstev půdy.

Situace na území Česka se podle předpovědi portálu InterSucho bude v dalších deseti dnech pomalu zlepšovat. Podle dlouhodobé předpovědi na sedm týdnů má ale většina území pouze padesátiprocentní šanci, že se do 6. října dostane na normální nebo vyšší hodnoty půdní vlhkosti.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu tento týden nepřinese významnější srážky, déšť nebo přeháňky mají přijít jen v úterý, ve středu bude déšť jen občasný.

InterSucho je projekt Ústavu výzkumu globální změny CzechGlobe, Mendelovy univerzity v Brně a Státního pozemkového úřadu a pomáhá zemědělcům při eliminaci dopadů sucha.

Video: Český farmář chce obelstít sucho. Seje žito s kukuřicí dohromady

Půdě na českých polích neubližuje jen eroze. Ornice je chudá na organickou složku, což jí také brání v lepším vázání vody. Zemědělci se tomu brání. | Video: Martin Biben, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

Další zprávy