Povodňové sbírky už mají na kontě přes 9 milionů korun

ČTK ČTK
5. 6. 2013 16:15
Nejvíce zatím vybral Člověk v tísni, disponuje téměř polovinou celkové vybrané částky
Zapojila se řada dobrovolníků.
Zapojila se řada dobrovolníků. | Foto: Marek Danč

Praha - Zájem lidí pomáhat spoluobčanům v nouzi po záplavách začal růst, na povodňových kontech a přes dárcovské SMS se dosud shromáždilo nejméně devět milionů korun. Peníze posílají nejen lidé, ale i firmy. Ty rovněž prostřednictvím charity poskytují úklidové a desinfekční prostředky, které jsou nyní po opadávání velké vody nejvíc třeba, a materiální pomoc.

Na Facebooku nabízejí asistenci dobrovolníci a naopak ji shání lidé potřebující po záplavách pomoc. Vzájemně se mohou najít například na nově zřízené stránce www.povodnovapomoc.cz, na níž je napojeno třeba i 500 skautů, kteří jsou připraveni vyrazit pomáhat. Využít je možné také informace na burze solidarity nebo na http://mamjob.cz/povodne.

Člověk v tísni vybral už 4,3 milionu korun

Nezisková organizace Člověk v tísni má na zvláštním účtu 4,3 milionu korun.

"Rozbíhá se to trochu pomaleji, ale je znát, že se zájem zvýšil," řekl Tomáš Urban z Člověka v tísni. Ten operuje na Trutnovsku, Kolínsku, Kutnohorsku; aktuálně chystá mimo jiné rozvoz nářadí a desinfekce do Peček. Dnes večer pražská La Fabrika pořádá koncert Jany "Uriel" Kratochvílové a vystoupení Cirk La Putyka. Výtěžek dostane Člověk v tísni.

Adventistická Adra eviduje na kontě a přes DMS přes 1,6 milionu korun.

Červený kříž: Firmy nám dodávají materiální pomoc

"Velmi výrazně začaly peníze přibývat, jsme rádi, že jsou lidé tak štědří," řekl Jan Bárta. Pomáhá také Diakonie Českobratrské církve evangelické, která dosud dostala od dárců včetně zřizovatelské církve 1,5 milionu korun. Nově zahajuje diakonie humanitární pomoc na Litoměřicku a v Ústí n. Labem v těžce zkoušených severních Čechách.

Český červený kříž (ČČK) též zjistil navýšení peněz ve sbírce, shromáždil zatím necelých 700 000 korun. Obrátily se na něj rovněž velké firmy, které dodaly materiální pomoc. "Pro tuto chvíli je to dobré, ale určitě bude třeba víc," uvedla Miroslava Jirutková z ČČK.

Katolická Charita ČR také otevřela zvláštní konto, je na něm asi 920 000 korun. Už dřív vyčlenila pomoc ze svých zvláštních fondů ve výši 2,62 milionu. Charita, která má 350 menších poboček po celé ČR, vyhodnocuje situaci na zalitém území, nabízí i ubytování.

Koordinační stránka neziskových organizací zveřejnila další možnost, jak přispět, a to přes Konto bariéry, které je připraveno pomoci lidem se zdravotním postižením, do jejichž života zasáhly povodně.

Neziskové organizace připomínají, že jedna dárcovská SMS stojí 30 korun, z čehož 27 korun dostane příjemce.

V Praze se potřebné věci pro odstranění následků povodní mohou dávat bez ohlášení a kdykoliv do skladů Správy hlavního města Prahy v Libni na adrese Kundratka 19. Příjemci pomoci musí mít potvrzení od úřadu své městské části, že ji skutečně potřebují. S nabídkou pomoci se dobrovolníci mohou obracet na čísla 800 100 991 a 1234.

 

Právě se děje

Další zprávy