Potvrzeno: Jednání s USA o radaru začnou

čtk, zj
24. 1. 2007 9:25
Praha - Vládní špičky, prezident Klaus a zástupci opozice od rána posuzovali, zda americký radar je pro Česko bezpečnostním rizikem.
"Dnešním dnem začíná proces, v němž ještě půjde o tisíce detailů, a na jeho konci bude teprve rozhodnutí, zda budeme souhlasit s umístěním radarové základny," řekl po jednání bezpečnostní rady prezident Klaus.
"Dnešním dnem začíná proces, v němž ještě půjde o tisíce detailů, a na jeho konci bude teprve rozhodnutí, zda budeme souhlasit s umístěním radarové základny," řekl po jednání bezpečnostní rady prezident Klaus. | Foto: Ludvík Hradilek

Bezpečnostní rada státu zatím jen spustila přípravné kroky k tomu, aby mohlo padnout rozhodnutí o umístění radarové základny v Česku.

"Byli jsme informováni o všech aspektech vybudování americké radarové základny," řekl premiér Topolánek.

Vláda ustaví expertní tým, kteří připraví "vyjednávací pozice" s Američany.

"Dnešním dnem začíná proces, v němž ještě půjde o tisíce detailů, a na jeho konci bude teprve rozhodnutí, zda budeme souhlasit s umístěním radarové základny," řekl prezident Klaus.

Foto: Ludvík Hradilek

Prezident odmítl výhrady, že americké radary na českém území může ohrozit vztahy České republiky s Ruskem nebo Čínou. Klaus řekl, že o této věci hodlá v dubnu jednat v Moskvě s prezidentem Vladimirem Putinem.

Tajné služby zjistí rizika

Zpravodajské služby mají za úkol průběžně vyhodnocovat rizika spojená s umístěním základny v Česku.

Stát začne jednat s obcemi, blízko nichž by mohl radar být.

"Bude to suverénní rozhodnutí Česka, po schválení oběma komorami parlamentu by toto rozhodnutí musel podepsat i prezident, řekl Topolánek.

Favoritem pro umístění amerického radaru jsou středočeské Jince. Deníku Aktuálně.cz to už dříve potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje z diplomatických kruhů.

Ministerstvo obrany ovšem popírá, že by právě vojenský prostor Jince byl vybrán pro americkou protiraketovou základnu. Tvrdí, že ve hře je i nadále újezd Libavá u Olomouce.

"V tuto chvíli se nedá říct, která z obou lokalit bude vybrána," řekl Aktuálně.cz ministerský mluvčí Andrej Čírtek.

Foto: Aktuálně.cz
Otázky a odpovědi kolem amerického radaru v Česku, čtěte ZDE

Proti umístění amerického radaru v Česku a raketové základny v Polsku protestuje Rusko.

Jeho představitelé soudí, že Američané budou moci používat toto zařízení k špionáži.

Už je čas na americké radary na našem území?
Už je čas na americké radary na našem území? | Foto: Ludvík Hradilek

Velitel ruských Kosmických vojsk generál Vladimir Popovkin řekl, že jakákoli americká základna ve východní Evropě bude pro Rusko znamenat "jasnou hrozbu", proti níž je třeba přijmout "adekvátní opatření".

"Zatím jsem neslyšel jediné slovo prezidenta Putina proti základně," řekl Topolánek. K výrokům ruského generála podotkl, že doufá, že to není jeden z generálů, kteří v Československu působili před rokem 1989 - pak tento výrok označil za žert.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 3 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy