Poslední zraněné turistky z Chorvatska se vrátily domů

ČTK ČTK
30. 6. 2012 19:45
Dvě těžce zraněné dívky po příletu přepravil vrtulník do Thomayerovy nemocnice
Při nehodě autobusu zahynulo 8 českých turistů.
Při nehodě autobusu zahynulo 8 českých turistů. | Foto: jutarnji.hr

Praha - Armádní letecký speciál v sobotu odpoledne přivezl zpět do Česka tři poslední turistky, které se před týdnem zranily při havárii autobusu na chorvatské dálnici.

Dvě dívky s těžkými zraněními byly bezprostředně po příletu armádního speciálu na letiště v Praze-Kbelích transportovány vrtulníkem do pražské Thomayerovy nemocnice.

Airbus A-319 odletěl do Chorvatska v dopoledních hodinách. Nejprve přistál v Zadaru, kde na palubu naložil ženu, která se od nehody léčí v nemocnici v Gospiči. Tu čeká léčba v pražské Vojenské nemocnici. S pacientkou přicestovala i její dcera.

Stroj poté přeletěl do chorvatského hlavního města Záhřebu, kde na palubu přibral dvě sestry. Zranění jedné z dívek patřilo k nejtěžším následkům sobotní nehody. Druhá je na tom podle ošetřujících lékařů ze záhřebské nemocnice lépe. Obě čeká další léčba na dětském oddělení krčské nemocnice.

"Byla v Záhřebu dobře ošetřena, povedlo se je převést, aniž by došlo ke zhoršení stavu. Další léčení bude nějakou dobu trvat, ale troufám si říci, že jsou mimo ohrožení života," komentoval jejich stav anesteziolog a náčelník Centra letecké záchranné služby české armády Michal Mareček. Právě on se se svým týmem o pacienty za letu staral.

Letadlo na zpáteční cestě především kvůli stavu nejhůře zraněné dívky letělo v nižší letové hladině, než bývá obvyklé. Kabinový tlak ve vyšších výškách by totiž podle Jurenky pro ni nebyl ideální.

Náměstek ministra zahraničí Tomáš Dub na tiskové konferenci po příletu poznamenal, že nyní jsou v ČR už všichni turisté z havarovaného autobusu. Informoval o tom už prý svého šéfa Karla Schwarzenberga, ministra obrany Alexandra Vondru i premiéra Petra Nečase.

Na palubě speciálně upraveného letounu byli tři vojenští anesteziologové, tři zdravotní sestry a psycholog. Stroj byl pro dnešní let upraven do verze označované jako "medevac".

Byl vybaven dvěma lůžky pro lehčeji zraněné a dvěma jednotkami označovanými jako PTU, u nichž je k dispozici třeba kvalitní plicní ventilátor, odsávačka nebo monitor základních životních funkcí. Součástí sestavy je mimo jiné také také špičkový defibrilátor, díky němuž lze podporovat srdeční činnost.

Část zraněných zůstává v nemocnicích

Ostatní turisté do ČR přiletěli armádním speciálem minulou neděli, nebo byli převezeni v týdnu sanitkou. Někteří pacienti nadále zůstávají v nemocnicích v České republice.

V péči lékařů Vojenské nemocnice v Brně zůstávají dva ranění turisté. Měli by být propuštěni začátkem příštího týdne. V pražské Ústřední vojenské nemocnici zůstává těžce zraněná šedesátiletá žena.

Autobus, kterým jelo 51 lidí, havaroval před týdnem na dálnici A1 ve středním Chorvatsku. Nehodu nepřežilo osm lidí, více než čtyři desítky cestujících utrpěly zranění.

 

Právě se děje

Další zprávy