Birke má být ministrem kultury. Než se Zaorálek rozhodne, nahradí Petříčka Hamáček

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 12. 4. 2021 14:32
Prezident Miloš Zeman v pondělí odvolal Tomáše Petříčka (ČSSD) z pozice ministra zahraničí. Nahradit v čele resortu ho má dosavadní ministr kultury Lubomír Zaorálek, na jehož místo by měl nastoupit poslanec ČSSD Jan Birke. Zaorálek ale sdělil, že na výměnu resortů připraven není, ministerstvo zahraničí tak prozatím povede sám Jan Hamáček.
Poslanec ČSSD a starosta Náchoda Jan Birke
Poslanec ČSSD a starosta Náchoda Jan Birke | Foto: Milan Bureš

Petříček na pondělní tiskové konferenci potvrdil, že vicepremiér a předseda sociální demokracie Hamáček předložil premiérovi Andreji Babišovi (ANO) návrh na jeho odvolání z pozice ministra. Zároveň Zeman pověřil vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) řízením resortu.

Nabídku na post ministra zahraničí obdržel současný ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), zatím se rozhoduje. Do té doby českou diplomacii dočasně povede Hamáček. Pokud Zaorálek nabídku přijme, nahradí jej v čele ministerstva kultury poslanec ČSSD a náchodský starosta Jan Birke.

Petříček nezaznamenal od Hamáčka konkrétní kritiku své práce v čele české diplomacie. Odvolání považuje za politické rozhodnutí. "Respektuji, že nové vedení sociální demokracie to chce takhle učinit," řekl. ČSSD v pátek zvolila nové vedení, v čele zůstal Hamáček, proti kterému Petříček neúspěšně kandidoval.

Bývalý místopředseda sociální demokracie zopakoval, že je dlouhodobě trnem v oku prezidentovi Miloši Zemanovi. "Není žádným tajemstvím, že jsem dlouhodobě Hradu trnem v oku. Já prosazuji bezpečnost na prvním místě jak v tendru o Dukovany, stejně i u očkování našich občanů proti koronaviru," řekl Petříček. Uvedl ale také, že na některé otázky měli se Zemanem podobný pohled, a to například na roli Severoatlantické aliance nebo na otázku mezinárodního terorismu. Otázkou na Hamáčka je podle Petříčka to, zda ve výměně ministra hrála Zemanova kritika roli.

Petříček také naznačil, že se chce navrátit na akademickou půdu. "Těším se především na svojí rodinu, ale i dál bych rád pracoval ve veřejném sektoru a věnoval se bohulibé činnosti. Vezmu si 2 týdny na rozmyšlenou, mám několik nabídek, které budu zvažovat," sdělil na tiskové konferenci Petříček.

"Odcházím se vztyčenou hlavou, za své kroky v posledních dvou a půl letech se nestydím. Vždy jsem prosazoval proevropskou, prozápadní orientaci České republiky a kontinuitu naší zahraniční politiky," řekl Petříček. Zmínil také repatriační cesty lety v jarní vlně epidemie koronaviru nebo posílení spolupráce se spojenci v Evropě a se Spojenými státy.

Hamáček: Odvolání je nezávislé rozhodnutí ČSSD

Hamáček ale odmítl, že by Petříčka navrhl odvolat kvůli Zemanovi. "Sociální demokracie musí působit před volbami srozumitelně a k voličům mluvit jen jedním hlasem," řekl na tiskové konferenci Hamáček. Petříček podle něj na sjezdu minulý týden nabízel jinou koncepci a postoj k vládě, než ten, který nakonec zvítězil. Místo šéfa diplomacie Hamáček nabídl ministrovi kultury Zaorálkovi, který se zatím rozhoduje.

Míní, že Petříček jeho krok pochopil. O změnách podle něj rozhodlo celé nové vedení ČSSD, které vybral v pátek sjezd sociální demokracie, ale také Hamáček sám. "Pan Petříček si otázku vlády vzal jako klíčové téma na sjezdu, tato strategie neuspěla. Pokud máme na podzim ve volbách uspět, nelze ve vládě sedět a současně tvrdit, že tam nejsme," vysvětlil Hamáček.

Pokud Zaorálek nabídku přijme, na české zahraniční politice se podle Hamáčka nic nezmění. Zaorálek, který vedl diplomacii ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD), podle Hamáčka už ukázal, jaké má priority a "nebude otáčet kormidlo". Hamáček o změnách hovořil s prezidentem a "neočekává žádné komplikace" ohledně případného jmenování Zaorálka i Birkeho.

Zaorálek se necítí připraven

Lubomír Zaorálek se ale podle pondělního vyjádření pro server Novinky.cz necítí připraven opustit ministerstvo kultury a vrátit se do čele české diplomacie, kterou už jednou řídil. "Ne, to tedy nejsem," reagoval Zaorálek na dotaz serveru, zda je připraven Petříčka nahradit a opustit svůj dosavadní úřad.

Některé kulturní instituce také vyzívají premiéra Andreje Babiše (ANO), aby ministra kultury neměnil. K otevřenému dopisu Českého střediska Mezinárodního divadelního ústavu, zastřešujícího 14 organizací, se přes víkend přidaly třeba Svaz českých knihkupců a nakladatelů nebo Česká asociace festivalů.

Sám Birke chce případně na svého předchůdce navázat. Zaorálka považuje za excelentního ministra kultury. "V neděli jsem dostal oficiální nabídku od vicepremiéra Jana Hamáčka, a tu nabídku jsem přijal. A pokud to tak bude, pokud se všechno stane, tak k tomu přistoupím se stejnou vervou a nasazením, s jakou jsem před 12 lety nastoupil na starostování v Náchodě," řekl.

Pozici starosty si chce ponechat, není to podle něj v rozporu s výkonem funkce ministra a nebojí se, že by obě činnosti časově nezvládal. Je podle svých slov zvyklý pracovat i o víkendu, rád by dál například jako starosta oddával. "Oznámím na zastupitelstvu, aby vzali na vědomí, že budu vykonávat funkci člena vlády, kompetenčně mě zastupuje první místostarosta," uvedl.

Už minulý týden skončil v Babišově menšinové vládě ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), kterého vystřídal Petr Arenberger. Stal se tak už čtvrtým ministrem tohoto resortu za víc než rok trvání koronavirové epidemie.

Opozice vidí za Petříčkovým odvoláním Zemanův tlak i vnitrostranický boj

Důvodů pro odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) bude více, přání prezidenta Miloše Zemana je asi rozhodující. Řekl to předseda ODS Petr Fiala. ČSSD podle něj už nemá svoji politiku, pouze plní přání Zemana a premiéra Andreje Babiše (ANO). "Ministr Petříček reprezentoval standardní zahraniční politiku demokratické České republiky. Asi byl tím někomu trnem v oku. Měnit ministra zahraničí půl roku před volbami je ale zvláštní," uvedl Fiala.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je odvolání Petříčka výsledkem vnitrostranického boje v ČSSD. Ocenil Petříčkův přístup ke stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany, kde podle něj respektoval stanovisko bezpečnostní skupiny a nesouhlasil s přizváním Ruska a Číny do tendru. "Přáli bychom si ale, aby podobně zásadovou politiku zastával kontinuálně po celou dobu v úřadu a například se silněji postavil proti problémovým politickým trafikám - příkladem je návrh na Adama Vojtěcha jako velvyslance ve Finsku," napsal.

Šéf Pirátů doufá, že resort co nejrychleji dostane plnohodnotného a zodpovědného ministra, který bude hájit české zájmy a zastávat hodnoty demokracie, svobody a právního státu. Akci "Kulový blesk", jak výměnu nazval, považuje za nezodpovědnou v momentě, kdy nový ministr není vybrán. Otázky podle něj rovněž vyvolává nominace Birkeho na ministra kultury. Bartoš míní, že nemá na resort žádnou vazbu.

Za politicky špatné rozhodnutí považuje Petříčkovo odvolání předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. "Vnímám to tak, že ČSSD začala po sjezdu zostra plnit zadání pana prezidenta!" oznámil.

"Kdybych to komentoval sportovní terminologií, tak asi takto: Ze hry staženi (bývalý ministr zdravotnictví Jan) Blatný a Petříček, na hřiště je připraven Sputnik V, kterému v poli bude nahrávat (ministr zdravotnictví Petr) Arenberger. U lajny se rozcvičuje Rosatom, který co nevidět má být vpuštěn do hry. Česko-Rusko 0:2. Věřím, že o přestávce proběhne bouře v kabině, proběhnou volby a zápas jasně otočíme!" dodal Jurečka.

Ministr zahraniční Tomáš Petříček potvrdil své odvolání z postu ministra zahraničí. Sledujte tiskovou konferenci ČSSD

Ministr zahraniční Tomáš Petříček potvrdil své odvolání z postu ministra zahraničí. Sledujte tiskovou konferenci ČSSD. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy