Poslanci zdanili hazard, peníze dostanou obce a stát

Jan Němec Jan Němec
20. 12. 2011 14:50
Miliardy tak už nebudou rozdělovat loterijní společnosti

Praha - Sněmovna definitivně schválila zdanění hazardu - přijala "opravenou" verzi, kterou jí poslal Senát. Daně z hazardu si podle ní podělí obce a stát, loterijní společnosti už nebudou rozdělovat žádné peníze.

Poslanci ČSSD a KSČM se při závěrečném rozhodování odpojili z hlasovacího zařízení a pro senátní změnu ruku nezvedli. Snížili tak ale nutné kvorum pro přijetí, přitom zákon aktivně nepodpořili.

Pod zákonem tak už chybí jen podpis prezidenta republiky.

ČSSD a KSČM nehlasovaly

"Vzhledem k tomu, že zákon obsahuje celou řadu změn, které jsou pro sociální demokracii nepřijatelné, tak ČSSD nemůže podpořit daňovou reformu," upozornil těsně před hlasováním předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Zákon tak schválila většinou vládní koalice - ze 130 přítomných hlasovalo 96 vládních poslanců pro, komunisté nehlasovali společně s ČSSD.

Rozsáhlá rozprava se týkala jak hazardu, tak celé daňové reformy.

Zatímco ovšem zdanění hazardu má platit už za necelé dva týdny, od 1. ledna 2012, daňovou reformu jako takovou - včetně změn daně z příjmů - chce koalice zavést až od roku 2014. Senát ji odsunul na rok 2015, to ale chce koalice ještě v průběhu jara změnit.

"Stane se součástí volební kampaně," varoval poslanec Michal Doktor (nezařazený, dříve ODS).

Koalice ovšem navíc připouští, že daňová reforma - i kvůli blížící se krizi - ještě dozná změn.

Daně z hazardu pro obce a stát

Daně z hazardu se tedy nakonec rozdělí mezi obce a stát - obce mají získat 80 procent z těchto daní a stát 20 procent. Podle odhadu ministerstva financí by tak dostávaly obce téměř 6 miliard korun, stát přes 2 miliardy.

Michal Babák.
Michal Babák. | Foto: Ludvík Hradilek

Loterijní společnosti už nebudou podle svého rozhodovat ani o části těchto daní - dříve je dávaly na "veřejně prospěšné účely" např. prostřednictvím svých nadací. To jim nadále umožňovala verze, kterou napoprvé schválila sněmovna - hazardní firmy měly dál rozhodovat asi o třetině výtěžku ze svých daní.

Zákon také nově zavádí poplatek 20 tisíc korun ročně za každý výherní automat a odvod 20 procent z rozdílu mezi vsazenými částkami a vyplácenými výhrami, tedy ze zisku loterijních firem.

Senátní znění zákona vzešlo z dohody mezi ministrem financí a senátory poté, co sněmovna překvapivě schválila jiné znění zákona, než jaké navrhla vláda. Návrh poslance Michala Babáka (Věci veřejné) rozdělit daňový výtěžek z hazardu mezi obce, stát a loterijní firmy podpořila většina poslanců napříč politickým spektrem. Sám Babák pro něj paradoxně nehlasoval.

Na základě dohody se Senátem už předtím navrhl ministr financí - a sněmovna schválila - v rozpočtu na příští rok, aby 800 milionů korun dostal navíc sport, 100 milionů kultura a 100 milionů zdravotní a sociální služby.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy