Poslanci změnili pravidla pro migranty: Práci získají rychleji, stát je ale snáz vyhostí

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 2. 10. 2015 18:56
Stát bude moci vyhostit cizince, který se opakovaně dopouští závažné trestné činnosti nebo představuje riziko pro bezpečnost státu. Imigranti také budou při žádosti o azyl muset doložit, že nepřenášejí infekční onemocnění. Na druhou stranu se zjednoduší jejich přístup na trh práce - nyní musí čekat na pracovní povolení rok, nově půjde jen o šest nebo devět měsíců.
Poslanci změnili pravidla pro žadatele o azyl.
Poslanci změnili pravidla pro žadatele o azyl. | Foto: Reuters

Praha - Imigranti, kteří v Česku čekají na udělení azylu, budou moci dříve do práce. Až dosud museli na pracovní povolení čekat minimálně rok od chvíle, kdy o azyl požádali. Nyní poslanci schválili snížení lhůty na šest až devět měsíců.

"Nezaměstnanost je rekordně nízká a cizinci navíc většinou vykonávají práce, o které Češi stejně nemají zájem," konstatoval sociálnědemokratický poslanec Roman Váňa.

Ke změně Česko vyzvala Evropská unie - uprchlíci by podle šéfa Evropské komise Jean-Clauda Junckera měli mít možnost pracovat už v době, kdy na vyřízení žádosti teprve čekají. Opatření uleví i státnímu rozpočtu, podle současných pravidel musí žadatelé o azyl rok žít ze sociálních dávek.

Někteří poslanci však zkrácení lhůty kritizovali, protože cizinci se za tu dobu nestačí naučit česky. "Je to problém především kvůli bezpečnosti práce," uvedl Miroslav Opálka z KSČM.

Podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy mohou tuzemské firmy okamžitě zaměstnat 5 tisíc migrantů ze zemí, jako je občanskou válkou zmítaná Sýrie. Podniky upřednostňují zahraniční pracovníky, kteří mají technické vzdělání, umí anglicky a jsou ochotni se rekvalifikovat.

Potvrzení o bezinfekčnosti

Poslanci zároveň schválili několik zpřísnění pro žadatele o azyl. Nově budou muset migranti dokazovat, že do země nezavlečou infekční onemocnění a případně projít zdravotní prohlídkou.

Stát také bude moci vyhostit cizince, kteří na českém území spáchají opakovaně závažnou trestnou činnost nebo odmítnout žadatele o azyl, pokud se v cizině dopustil "zvlášť krutého činu, i když byl údajně spáchán s politickým cílem". Předloha rovněž umožní zajistit žadatele v případě důvodného podezření, že by představoval ohrožení pro bezpečnost státu.

Poslanci naopak odmítli návrh Martina Lanka (Úsvit), aby azyl nebyl udělen žádnému cizinci, který by spáchal v Česku trestný čin nebo přestupek. Mezi ně by počítal všechny lidi, kteří nelegálně překročí hranice. "Roste tu počet imigrantů, kteří nemají co ztratit. Na azyl nesmí mít nárok nikdo, kdo porušuje zákony této země," uvedl Lank.

Schválila naopak návrh Zdeňka Ondráčka (KSČM), aby azylové řízení bylo zastaveno s uchazečem, který se opakovaně nedostaví k pohovoru.

Obce, na jejichž území se nacházejí detenční tábory pro zajištění cizinců, budou moci nově dostávat od ministra vnitra speciální dotaci. Za každého uprchlíka v táboře jim stát pošle osm korun denně. Až dosud na tento příspěvek měla nárok jen města, kde se nachází zařízení starající se o žadatele o azyl.

Prošel i návrh poslankyně Jitky Chalánkové (TOP 09), aby pojišťovny hradily preventivní prohlídky dětí cizinců, které se po vstupu do Česka dostanou do dětských domovů.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 51 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy