Posílal nesouhlasné e-maily, musel pryč. Okamurovo hnutí se zbavilo významného člena z Plzeňska

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
8. 12. 2017 21:35
Bývalý druhý muž Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury v Plzeňském kraji Zdeněk Maštalíř v hnutí náhle nedobrovolně skončil. Důvodem vyloučení mělo být poškozování dobrého jména strany. Podle kolegů Maštalíř psal kritické e-maily.
Tomio Okamura.
Tomio Okamura. | Foto: ČTK

Praha - Plzeňská Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury přišla o významného člena. Předsednictvo hnutí vyloučilo bývalého 1. místopředsedu v kraji Zdeňka Maštalíře. Důvodem má být nepřiměřená kritika programu strany.

"Předsednictvo politického hnutí SPD přijalo na svém mimořádném zasedání dne 5. 12. 2017 usnesení, kterým jste byl vyloučen dle čl. IV odst. 4 písm. b.) Stanov z řad členů politického hnutí Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura (SPD)," píše se v dopise adresovaném Maštalířovi, který má deník Aktuálně.cz k dispozici.

"Svými příspěvky rozesílanými mezi členy hnutí jste dlouhodobě a opakovaně poškozoval dobré jméno hnutí SPD. Tímto dnem jste přestal být členem hnutí SPD. Zároveň vás žádám, abyste jménem hnutí SPD nevystupoval a s nikým nejednal," vyzval Maštalíře v dopise tajemník hnutí Jaroslav Staník, který dokument podepsal.

Staníka vyšetřuje policie kvůli tomu, že podle svědků na půdě sněmovny posílal menšiny do plynu.

Maštalíř nechtěl důvody svého vyloučení detailně komentovat. Podle zdrojů Aktuálně.cz z SPD se mělo jednat o rozesílání kritických e-mailů. "Důvod mého vyloučení Vám musí vysvětlit pan Staník nebo ti co o něm rozhodli, mohu jen doufat, že to nesouvisí s kampaní # meToo. Já jsem si emaily, o kterých sdělení hovoří vyžádal, zatím jsem je neobdržel," řekl Aktuálně.cz Maštalíř.

Ten už v době vyloučení nebyl místopředsedou strany v Plzeňském kraji, i když stránky SPD ho na pozici i nadále uvádějí. "V době vyloučení jsem nebyl místopředseda kraje. Z funkce jsem odstoupil zcela dobrovolně a toto odstoupení jsem avizoval půl roku dopředu," popsal s tím, že na pozici rezignoval kvůli nedostatku času.

Některé členy SPD v Plzeňském kraji vyloučení Maštalíře vedením překvapilo. "To rozhodnutí přišlo tento týden 5. prosince z Prahy a pan Maštalíř skončil. Bude to ještě řešit naše předsedkyně Jana Levová. To vyloučení odůvodňují tím, že napsal nějaké e-maily, že nesouhlasí s naším programem," řekl vysoce postavený zdroj SPD z Plzeňského kraje.

Uvnitř strany se teď vede diskuze, zda bylo vyloučení adekvátní. "Radim Fiala řekl, že kritika je přípustná, ale že Maštalíř vůbec nesouhlasí s programem. Když jsem se na to ptala Maštalíře, tak říkal, že to tak není," dodal zdroj. 

Mlčení v SPD

Aktuálně.cz se snažilo na důvod vyloučení Maštalíře zeptat i poslance Fialy, šéfa strany Okamury i tajemníka Staníka. Nikdo z nich však ani po opakovaném volání nezvedl telefon. Jana Levová nechtěla věc komentovat. "Jsem na rodinné oslavě, teď nemohu," řekla stručně.

Hnutí Maštalíře vyloučilo jen několik dnů před první povolební konferenci SPD, na niž v sobotu vystoupí i prezident Miloš Zeman.

Maštalíř pravidelně píše blogy, které se často týkají islámu a migrace. Vystupoval také v dezinformačních médiích. Příkladem je diskuze ve Svobodném vysílači.

Nejedná se o první spor uvnitř strany od parlamentních voleb. Nespokojení členové v Moravskoslezském kraji chtěli odvolat poslance SPD Lubomíra Volného. Jako důvod nespokojenci uváděli, že se Volný chová jako diktátor.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Odvolací soud zpřísnil vězení historikovi z 3,5 roku na 13 let

Odvolací soud v ruském městě Petrozavodsku v úterý výrazně zpřísnil trest vězení historikovi Juriji Dmitrijevovi, známému odhalováním zločinů z éry komunistického diktátora Josifa Stalina. Dmitrijev byl v první instanci odsouzen za sexuální násilí ke 3,5 roku odnětí svobody, v úterý odešel od soudu s 13 lety vězení, informovala ruská média. Kritici považují proces za vykonstruovaný, zaměřený na diskreditaci historika a znehodnocení jeho díla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy