Policie vyšetřuje Staníka z SPD, který měl posílat Židy do plynu. K výslechu jdou Marksová i Černoch

Lukáš Prchal Jakub Zelenka Lukáš Prchal, Jakub Zelenka
Aktualizováno 6. 12. 2017 11:26
Policie si začala zvát k výslechům svědky, kteří tvrdí, že tajemník radikálního hnutí SPD Tomia Okamury posílal ve sněmovní restauraci menšiny do plynu. Impulz k tomu, aby se případem policie začala zabývat, dalo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.
Tajemník SPD Jaroslav Staník.
Tajemník SPD Jaroslav Staník. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Blízkého spolupracovníka Tomia Okamury a tajemníka SPD Jaroslava Staníka začala prošetřovat policie. A to kvůli jeho údajným nenávistným a rasistickým výrokům na adresu Židů, Romů a homosexuálů, které podle svědků pronesl koncem října na půdě sněmovny.

"Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Na Staníkův výstup před měsícem upozornil internetový deník Aktuálně.cz, pak se jím začalo zabývat státní zastupitelství. "Státní zástupkyně došla k závěru, že jsou dány důvody k zahájení úkonů trestního řízení," napsala Klára Svobodová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Janu Cemperovi ze serveru Manipulátoři.cz, který v listopadu na Staníka podal trestní oznámení.

"Skutečnosti důvodně nasvědčují tomu, že byl spáchán trestný čin," doplnila Svobodová s tím, že případ předala vyšetřovatelům. To redakci potvrdil i mluvčí státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek.

Policie si už začala zvát k výslechu lidi, kteří Staníkova slova dříve potvrdili pro Aktuálně.cz. Ministryně práce a sociálních věcí v demisi Michaela Marksová (ČSSD) redakci potvrdila, že má vypovídat právě ve středu. Předvolání k výslechu potvrdil i bývalí poslanci Marek Černoch, Martin Lank.

"Jdu na výslech na policii odpoledne a vypovím to samé, co jsem vám tehdy potvrdil a popsal," řekl redakci Lank. Podle něj Staník tehdy zaútočil slovně na ministryni Marksovou.

"Neslyšel jsem přesně ty nejkontroverznější výroky, ale něco o plynu padlo. Nebyl ve střízlivém stavu. Řekl: 'Soudružko Marxová-Engelsová, vy se zastáváte těch buzerantů.' Zaznělo i to, že to je úchylka a nemoc, proti přírodě," uvedl Lank s tím, že pak padala ještě jiná a ostřejší vyjádření na adresu gayů. 

Marksová před měsícem redakci potvrdila, že opilý Staník ve sněmovní restauraci v její přítomnosti mluvil velmi nevybíravě o homosexuálech.

"Jak jsem vešla, řekl: 'Vy jste ta ministryně Marxová-Engelsová. Vy podporujete homosexuály.' Mluvil o tom, že by měli jít do plynu a že by se měli zlikvidovat. Pohádala jsem se s ním a odpálkovala ho," popsala před měsícem incident dosluhující ministryně.

Svědkem události byl i bývalý poslanec Marek Černoch (zvolený za Úsvit). "Bylo to dokonce mnohem horší. Vyzýval k tomu, aby se všichni homosexuálové, Romové a Židé stříleli už po narození," sdělil před měsícem redakci Černoch, podle nějž tajemník navíc hrubě urážel přítomné ženy.

Vyjádření Jaroslava Staníka redakce Aktuálně.cz shání, zatím však nereagoval na volání ani SMS. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy