reklama
 
 

Policie vyšetřuje Staníka z SPD, který měl posílat Židy do plynu. K výslechu jdou Marksová i Černoch

Aktualizováno 6. 12. 2017 11:26
Policie si začala zvát k výslechům svědky, kteří tvrdí, že tajemník radikálního hnutí SPD Tomia Okamury posílal ve sněmovní restauraci menšiny do plynu. Impulz k tomu, aby se případem policie začala zabývat, dalo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.

Praha - Blízkého spolupracovníka Tomia Okamury a tajemníka SPD Jaroslava Staníka začala prošetřovat policie. A to kvůli jeho údajným nenávistným a rasistickým výrokům na adresu Židů, Romů a homosexuálů, které podle svědků pronesl koncem října na půdě sněmovny.

"Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Na Staníkův výstup před měsícem upozornil internetový deník Aktuálně.cz, pak se jím začalo zabývat státní zastupitelství. "Státní zástupkyně došla k závěru, že jsou dány důvody k zahájení úkonů trestního řízení," napsala Klára Svobodová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Janu Cemperovi ze serveru Manipulátoři.cz, který v listopadu na Staníka podal trestní oznámení.

"Skutečnosti důvodně nasvědčují tomu, že byl spáchán trestný čin," doplnila Svobodová s tím, že případ předala vyšetřovatelům. To redakci potvrdil i mluvčí státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek.

Policie si už začala zvát k výslechu lidi, kteří Staníkova slova dříve potvrdili pro Aktuálně.cz. Ministryně práce a sociálních věcí v demisi Michaela Marksová (ČSSD) redakci potvrdila, že má vypovídat právě ve středu. Předvolání k výslechu potvrdil i bývalí poslanci Marek Černoch, Martin Lank.

"Jdu na výslech na policii odpoledne a vypovím to samé, co jsem vám tehdy potvrdil a popsal," řekl redakci Lank. Podle něj Staník tehdy zaútočil slovně na ministryni Marksovou.

"Neslyšel jsem přesně ty nejkontroverznější výroky, ale něco o plynu padlo. Nebyl ve střízlivém stavu. Řekl: 'Soudružko Marxová-Engelsová, vy se zastáváte těch buzerantů.' Zaznělo i to, že to je úchylka a nemoc, proti přírodě," uvedl Lank s tím, že pak padala ještě jiná a ostřejší vyjádření na adresu gayů. 

Marksová před měsícem redakci potvrdila, že opilý Staník ve sněmovní restauraci v její přítomnosti mluvil velmi nevybíravě o homosexuálech.

"Jak jsem vešla, řekl: 'Vy jste ta ministryně Marxová-Engelsová. Vy podporujete homosexuály.' Mluvil o tom, že by měli jít do plynu a že by se měli zlikvidovat. Pohádala jsem se s ním a odpálkovala ho," popsala před měsícem incident dosluhující ministryně.

Svědkem události byl i bývalý poslanec Marek Černoch (zvolený za Úsvit). "Bylo to dokonce mnohem horší. Vyzýval k tomu, aby se všichni homosexuálové, Romové a Židé stříleli už po narození," sdělil před měsícem redakci Černoch, podle nějž tajemník navíc hrubě urážel přítomné ženy.

Vyjádření Jaroslava Staníka redakce Aktuálně.cz shání, zatím však nereagoval na volání ani SMS. 

autoři: Lukáš Prchal, Jakub Zelenka | 6. 12. 2017 10:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama