Muzeum doplnilo jména padlých na pomníček. Podle policie to nešlo kvůli autorským právům

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
15. 1. 2017 11:24
Kolem neaktualizovaného pomníku padlých policistů chodily roky policejní špičky. I když byl poslední záznam z roku 2009, doteď nikdo desku se zlatým nápisem "Nikdy nezapomeneme" neaktualizoval. Důvodem byla autorská práva. Vše se změnilo, když policejní prezidium darovalo pomník Muzeu Policie České republiky, které nechalo nová jména vyrýt na vlastní náklady. Vedoucí správy sbírek muzea Radek Galaš považoval ponechání pietního místa ladem za neomluvitelné.
Pamětní deska padlých policistů nyní patří Muzeu Policie ČR.
Pamětní deska padlých policistů nyní patří Muzeu Policie ČR. | Foto: Jakub Zelenka

Praha – Šest let se policie nestarala o to, aby aktualizovala pamětní desky se jmény padlých policistů ve vestibulu policejního prezidia. Dorytí prý bránila autorská práva, která držela již zaniklá firma. Na začátku léta loňského roku však památníček získalo Muzeum Policie ČR v Praze a pamětní desku na své náklady bez komplikací aktualizovalo.

„Musím se přiznat, že jsme o autorských právech při přebírání desek neměli informace. Jsme tím tedy nezatíženi a nevím o tom, že by existovalo nějaké licenční ujednání, které by zakazovalo dorývání té desky,“ řekl Aktuálně.cz vedoucí správy sbírek Muzea Policie ČR Radek Galaš.

V současné době je jedna ze dvou desek součástí expozice, která se zabývá popravenými policisty v padesátých letech, a druhá se dorývá o jméno policisty, kterého loni v prosinci ubodal osmnáctiletý mladík.

Že desku nechala policie ležet ladem, je podle Galaše neobhajitelné. „Z hlediska firemní kultury je to věc, která je neomluvitelná. Na to se nedá říct nic jiného. Je to hrubá nedbalost všech, kteří za tu desku zodpovídali,“ řekl.

Nový pomník

Galaš si není jistý, jestli památníček má být na policejním prezidiu. „Může tam být milion desek, ale když nebudou nikoho zajímat, míjí se účinkem,“ dodal. Muzeum se podle něj snaží, aby byla pietní místa přístupná co nejširší veřejnosti.

Pamětní deska padlých policistů nyní patří Muzeu Policie ČR.
Pamětní deska padlých policistů nyní patří Muzeu Policie ČR. | Foto: Jakub Zelenka

Masivní desku ve vestibulu policejního prezidia roky nikdo neaktualizoval. Poslední záznam na pomníku s obřím nápisem Nikdy nezapomeneme, který denně míjely policejní špičky, byl před změnou vlastníka ze 17. 11. 2009.

Nyní v budově probíhá rekonstrukce. Poté by mělo být zřízeno nové pietní místo. „Až bude pietní místo zrealizováno, bude s tím veřejnost i média obeznámena,“ slibuje mluvčí prezidia Ivana Nguyenová.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 32 minutami

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy