Zeman zkritizoval ukrajinské hrdiny Banderu a Šuchevyče

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 1. 2015 16:01
V odpovědi na dopis ukrajinistů a historiků prezident uvedl, že Bandera chtěl vytvořit na Ukrajině vazalský německý stát a Šuchevyč nechal v roce 1941 postřílet tisíce Židů.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman zkritizoval kontroverzní ukrajinské lídry Stepana Banderu a Romana Šuchevyče. Nemůže prý Ukrajině blahopřát k takovým národním hrdinům. Zeman to uvedl v odpovědi na srpnový otevřený dopis čtyř ukrajinistů a historiků. Vyčetli mu v něm používání pojmu banderovci a oponovali, že Stepan Bandera nebyl masový vrah.

Ukrajinisté chystají na Zemanův dopis odpověď, řekl David Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů. Čtyři vědci zaslali otevřený dopis Zemanovi na konci srpna. Upozornili v něm, že termín banderovci používala po druhé světové válce komunistická propaganda.

"Stejným způsobem je používán i dnes a stejně jako tehdy je cílem propagandy diskreditovat samu ideu ukrajinské nezávislosti, jelikož tímto termínem byli a jsou de facto častováni všichni, kdo nesouhlasí s tím, aby Ukrajina byla vazalem či satelitem Moskvy," napsali vědci.

Kontroverzní Banderův výrok

Dodali, že Bandera nemohl být masovým vrahem, ani kdyby chtěl, protože válečná léta strávil v německém koncentračním táboře. "Snaha vtělit tuto kontroverzní osobnost do chytlavých frází a pomíjet dějinný kontext nesvědčí o profesionalitě těch, kdo tak činí, ať jsou již vedeni jakýmkoli záměrem," poznamenali.

Zeman se nejprve v dopise ukrajinistů ptá, jestli znají Banderův výrok "zabij každého Poláka mezi šestnácti a šedesáti lety" a jestli s ním souhlasí. Pokračuje sdělením, že Bandera chtěl na Ukrajině vytvořit vazalský německý stát. "Měl v tom podporu Alfreda Rosenberga, ale protože Hitler se rozhodl, že Ukrajina bude výlučně po vítězné válce osídlena německými sedláky, tento projekt byl zrušen a Bandera byl poslán do koncentračního tábora," uvedl prezident.

"Něco podobného se ostatně stalo i na našem území v případě Jana Ryse Rozsévače, zakladatele Vlajky," dodal Zeman. Podle encyklopedie Kdo byl kdo v našich dějinách ve 20. století ale Josef Rozsévač, který přijal kvůli utajení jméno Jan Rys, nebyl zakladatelem Vlajky, vstoupil do ní šest let po jejím založení.

Zeman: Šuchevyč nechal postřílet tisíce Židů

"Dále bych Vás chtěl upozornit, že již prezident (Viktor) Juščenko vyhlásil Banderu za národního hrdinu a že nyní se připravuje obdobné vyhlášení v případě pana (Romana) Šuchevyče, který proslul tím, že v roce 1941 nechal ve Lvově postřílet tisíce Židů. Nemohu bohužel blahopřát Ukrajině k takovým národním hrdinům," zakončil Zeman dopis.

Ukrajinisté chtějí připravit Zemanovi společnou odpověď, do té doby se nechtějí k záležitosti příliš vyjadřovat. "Žádali jsme ho, aby nevytahoval minulost, když se máme bavit o přítomnosti," poznamenal k tomu pouze Svoboda, jeden z autorů dopisu Zemanovi.

Bandera byl vůdcem Ukrajinské povstalecké armády (UPA) za druhé světové války, je ale kontroverzní historickou postavou. Pro řadu Ukrajinců je hrdinou, který bojoval proti sovětskému režimu, část jeho krajanů i příslušníků jiných národností ho ale považuje za zločince a kolaboranta s německou mocí. V současné době ho odsuzuje především Rusko.

Sousední Polsko, jehož tisíce občanů UPA také zavraždila, má podle politologa a publicisty Macieje Ruczaje na Banderu rozporuplný pohled. "Akceptujeme to, že je to element ukrajinské identity, na druhou stranu přímo činnost a ideologie UPA je pro nás odsouzeníhodná a měla by být odsuzována stejně jako například stalinismus nebo nacismus," řekl polský odborník působící v Česku.

Šuchevyč byl generál povstalecké ukrajinské armády za druhé světové války, od roku 1943 byl hlavním velitelem UPA. Zemřel v roce 1950 po přestřelce se sovětskými jednotkami.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy