Zeman podepsal zákon umožňující dvojí občanství

ČTK ČTK
19. 6. 2013 15:33
Zákon zahrnuje způsoby nabývání a pozbývání občanství či pravidla jeho zjišťování
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Prezident Miloš Zeman ve středu podepsal návrh zákona o státním občanství, který mimo jiné zavede možnost dvojího občanství, informoval Hrad.

Zákon zahrnuje způsoby nabývání a pozbývání občanství, pravidla jeho zjišťování, prokazování a osvědčování a také vedení evidence rozhodnutí.

Slováci, kteří měli v Česku před rozdělením federace trvalý pobyt, budou pro nabytí občanství zvýhodněni ještě rok.

Původně chtěla norma tyto lidi postavit na úroveň obyvatel ostatních zemí EU, kterým ale předloha umožňuje získat české občanství za splnění mírnějších, přesně definovaných podmínek. Určitého zvýhodnění se podle normy dostane i cizincům z takzvané druhé generace, bude se týkat zejména Vietnamců.

Úřady budou moci podle zákona zkoumat, zda určení otcovství, v jehož důsledku by dítě nabylo občanství, nemá účelový charakter, také analýzou DNA. Postup by se ale neměl vztahovat na lidi s trvalým pobytem v Česku.

Obvyklá procedura pro určení otcovství by měla trvat nejdéle dva měsíce a dítě by v té době mělo požívat výhody trvalého pobytu, mělo by tedy například nárok na zdravotní péči.

Lidé, kteří ze země odešli a pozbyli české občanství, je budou moci dostat zpět zjednodušenou formou. Postup se ale nebude vztahovat na jejich děti a vnuky. V podstatě výjimku by ale mohly získat děti, které se narodily československým občanům v zahraničí mezi říjnem 1949 a květnem 1969.

Vnitro bude moci podle normy udělovat takzvané VIP občanství. Cizinci je budou moci získat v případě, že to bude "významným přínosem pro Českou republiku z hlediska vědeckého, vzdělávacího, kulturního či sportovního" a bude sloužit k plnění mezinárodních závazků nebo humanitárním účelům.

 

Právě se děje

Další zprávy