Zeman: Dienstbier měl kandidovat v evropských volbách

ČTK ČTK
23. 6. 2014 14:34
"Kdyby Jana Kellera doplnil kandidát, který dbá spíše na vzhled, získala by ČSSD více mandátů," tlumočil Zemanův názor prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček.
Jiří Dienstbier a Miloš Zeman při jmenování vlády.
Jiří Dienstbier a Miloš Zeman při jmenování vlády. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr pro legislativu Jiří Dienstbier poškodil ČSSD tím, že nekandidoval ve volbách do Evropského parlamentu, míní prezident Miloš Zeman. Podle něj proto strana nezískala větší počet mandátů.

"Vedení ČSSD byl doporučen, tuto šanci ale odmítl. Podle názoru pana prezidenta tímto krokem utekl z boje," tlumočil Zemanovo mínění jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Dienstbier prezidentovo vyjádření označil za podpásovku a ubohost. Ministra se zastal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Zeman je přesvědčen, že nyní opoziční TOP 09 uspěla v evropských volbách proto, že odborného lídra kandidátky Luďka Niedermayera doplnila na listině "líbivá tvář v podobě Jiřího Pospíšila." "Kdyby takový tandem, podle názoru pana prezidenta, měla i ČSSD, tedy že by Jana Kellera doplnil kandidát, který dbá spíše na vzhled, získala by více mandátů," doplnil Ovčáček.

Dienstbier: "Je to ubohost"

"Je to hloupá podpásovka od pana prezidenta, či jeho mluvčího. Ono by to pro mě bylo strašně pohodlné odsud odejít a nesnažit se měnit poměry tady v České republice. Já jsem právě z boje utíkat nechtěl, a proto jsem zvolil tuto cestu," reagoval Dienstbier.

Ministr se domnívá, že se jej prezident snaží poškodit. Podle Dienstbiera by se ale bývalý šéf ČSSD Zeman, který stranu v roce 2007 opustil, neměl do vnitřních záležitostí sociální demokracie plést. "Je to ubohost," dodal na adresu hlavy státu Dienstbier.

"Eurovolby jsou uzavřená záležitost, podobné spekulace nemají žádný smysl," napsal Sobotka, podle něhož se nyní ČSSD plně soustředí na podzimní senátní a komunální volby, které chce vyhrát. "Ve volbách za nás kandiduje mimo jiné právě Jiří Dienstbier v senátním obvodě Kladno. O nějakém utíkání z boje tedy nemůže být řeč. Naopak, Dienstbier do boje v barvách ČSSD jde," podotkl také.

Napjaté vztahy

Vztahy Zemana a Dienstbiera jsou dlouhodobě napjaté. Současný ministr byl protikandidátem hlavy státu v loňské prezidentské volbě. Před druhým kolem hlasování Zemana odmítl podpořit proti Karlu Schwarzenbergovi, mimo jiné s odůvodněním, že se Zeman snažil rozbíjet sociální demokracii a bude v tom pokračovat.

Rovněž prohlásil, že Zeman je "napojen na pražské mafiánské prostředí".

Loni v létě Dienstbier kritizoval rozhodnutí vedení ČSSD hlasovat pro vyslovení důvěry vládě Jiřího Rusnoka, kterého prezident jmenoval do premiérské funkce koncem června 2013 navzdory nesouhlasu parlamentních stran.

Během vnitrostranické krize, která vypukla loni v říjnu poté, co se část vedení ČSSD tajně sešla s prezidentem republiky Milošem Zemanem, se Dienstbier postavil na stranu předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, kterého předsednictvo strany vyzvalo k odstoupení z funkce.

Jedničkou kandidátní listiny ČSSD ve volbách do evropského parlamentu byl sociolog Keller, kterého si Zeman váží pro jeho levicové názory. Dvojkou kandidátky byla lékařka a dosavadní europoslankyně Olga Sehnalová.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Policie zadržela ráno ve Varnsdorfu tři osoby, podle České televize starostu města a další dva lidi kvůli pronájmu radarů na měření rychlosti.

před 24 minutami

Basketbalisté Philadelphie a Miami drží domácí neporazitelnost

Basketbalisté Philadelphie zůstávají i nadále v této sezoně NBA před svými fanoušky neporažení. V hale Wells Fargo Center v úterý zdolali ve třináctém domácím zápase Denver 97:92. O dvě utkání kratší domácí neporazitelnost uhájilo i Miami, které zdolalo Atlantu až po prodloužení 135:121.

Výsledky NBA:

Charlotte - Washington 114:107, Miami - Atlanta 135:121 po prodl., Philadelphia - Denver 97:92, Portland - New York 115:87.

Další zprávy