Zelení teď skoro na dně. Do sněmovny by se nedostali

Michal Žák Michal Žák
7. 1. 2009 16:19
Podle agentury Median mají nejhorší výsledek od voleb 2006
Šéfa zelených Martina Bursíka výsledek zřejmě příliš netěší
Šéfa zelených Martina Bursíka výsledek zřejmě příliš netěší | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Strana zelených rychle ztrácí sympatie voličů. Alespoň podle průzkumu agentury Median.

Pokud by Češi volili v půli prosince nové složení sněmovny, získala by nejmenší koaliční strana 2,7 procenta hlasů a zůstala by za branami dolní komory parlamentu, kde je pětiprocentní hranice. To je vůbec nejhorší výsledek za několik let.

Ještě před rokem se přitom zelení těšili přízni osmi procent voličů (v listopadu 2008 to bylo 4,3 procenta).

SZ totálně propadla už v podzimních volbách do krajů a senátu, kde zůstala daleko za očekáváními. Ani v jednom ze třinácti krajů nedosáhla potřebných pěti procent hlasů a pohořeli i jejich kandidáti do senátu.

Jiří Paroubek s manželkou Petrou při udílení státních vyznamenání na Pražském hradě.
Jiří Paroubek s manželkou Petrou při udílení státních vyznamenání na Pražském hradě. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Podle Medianu si o necelé procento oproti loňskému listopadu polepšili lidovci, kteří by dostali hlasy od 6,7 procenta lidí.

Takřka dvě procenta navrch si připsali komunisté, jejichž volební lístek by do uren vhodilo 14 procent českých voličů.

Shodně o 1,8 procenta si naopak pohoršily obě nejsilnější parlamentní strany - ODS i ČSSD stále dělí necelých třináct procent.

Sociální demokraté by volby vyhráli ziskem 40,5 % hlasů a mohli by vytvořit pohodlnou většinovou koalici s KSČM či menšinovou vládu s její podporou.

Průzkumu se ve dnech 27. 11. až 17. 12. 2008 zúčastnilo 1124 respondentů starších 18 let. Volit by šlo 60 procent z nich.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog šéfa SZ Martina Bursíka na Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 4 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 28 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy