Mimořádná zpráva

Za dva roky přetáhla ČSSD Bursíkovi pětinu voličů

Michal Pavec
24. 11. 2008 15:20
Lidovcům i ODS odešla doleva destina voličů
Od Topolánka k Paroubkovi. K ČSSD utekla celá desetina voličů ODS
Od Topolánka k Paroubkovi. K ČSSD utekla celá desetina voličů ODS | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Jednoznačný triumf ČSSD v krajských volbách má podle agentury STEM jasné vysvětlení. Sociální demokraté sebrali sympatizanty všem parlamentním stranám. A přitáhli i dřívější nevoliče.

Výzkumníci se v listopadovém šetření zajímali o to, jak v říjnových krajských volbách hlasovali lidé, kteří se zúčastnili výběru poslanců v červnu 2006.

Řada z nich svou tehdejší volbu přehodnotila - a to především ve prospěch Paroubkovy strany. ČSSD dalo hlas i 58 procent těch, kteří k volbám před dvěma lety nepřišli.

Například deset procent sympatizantů ODS z roku 2006 přešlo na opačný konec politického spektra a v říjnových regionálních volbách vhodilo hlas socialistům.

Desetinu voličů přetáhli politici z Lidového domu i komunistům a lidovcům.

Nejméně spolehlivé voliče mají zelení

Nejvíce nových příznivců pak socialisté získali v táboře Strany zelených, která v krajských volbách nezískala ani jediné zastupitelské křeslo.

Od Bursíka k Paroubkovi přešlo hned 19 procent někdejších "zelených" voličů, kteří se ukázali jako nejméně stálá voličská skupina.

Z lidí, kteří stranu podpořili před dvěma lety, jich zelené volilo jen 26 procent a více než třetina z nich nešla o krajských zastupitelstvech rozhodovat vůbec.

Průzkum probíhal od 31. října do 7. listopadu a výzkumníci agentury STEM se v něm zeptali 1275 respondentů vybraných podle kvótního výběru (z toho 1123 mimopražských).

 

Právě se děje

před 29 minutami

Pohřešovaný 73letý houbař na Prostějovsku byl nalezen mrtvý

Tragicky skončilo pátrání po třiasedmdesátiletém houbaři z Olomouce, který se ve středu ztratil rodině v lesích na Prostějovsku. Muž, kterého hledaly desítky policistů a hasičů i vrtulník s termovizí, byl dnes nalezen bez známek života. ČTK to řekl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Podle něj bylo vyloučeno cizí zavinění smrti muže. Příčinu úmrtí blíže určí nařízená pitva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy