Vykázat recidivistu z obce? Zákon má na stole prezident

Jakub Novák
5. 6. 2012 19:10
Za vážný přestupek nebo jeho opakování bude zřejmě hrozit až tříměsíční zákaz pobytu
Žebrák a jeho pes na chodníku ve dnech, kdy teploty v Praze klesly na minus 11 stupňů Celsia. 6. února 2012.
Žebrák a jeho pes na chodníku ve dnech, kdy teploty v Praze klesly na minus 11 stupňů Celsia. 6. února 2012. | Foto: Reuters

Praha - Obce zřejmě budou moci vyhostit recidivisty a pachatele vážných přestupků z území své obce.

Dotyčným by mohl být tento zákaz udělen až na tři měsíce.

Poslanci během úterního jednání přehlasovali zamítavé stanovisko senátu k zákonu, jež mnozí považují za velmi kontroverzní.

Postiženy by měly být přestupky, které novela konkrétně vyjmenovává. Mezi ně patří například prostituce, konzumace alkoholu na místech zakázaných obecní vyhláškou nebo žebrota.

Za novelou zákona o přestupcích stojí skupina poslanců v čele s bývalou chomutovskou primátorkou Ivanou Řápkovou (ODS).

I vládní stanovisko se k návrhu stavělo odmítavě, zejména kvůli pochybám o ústavnosti připravovaného zákona a faktu, že problémy skutečně neřeší, pouze je přenese z jedné obce do druhé.

Řápková oproti tomu opakovaně argumentuje skutečností, že ani při opakovaném páchání přestupků mnohdy nepomáhají pokuty, které navíc často nelze nijak vymoci.

Další osud zákona má nyní na svých bedrech prezident - právě na jeho rozhodnutí bude záviset, zda bude zákon přijat, či nikoliv.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy