Volili ho 15 hodin, Švejnar ale neví, zda na Hrad chce

ČSSD vybrala dvě jména pro volbu prezidenta. Jiřího Dienstbiera a Jana Švejnara
Jan Švejnar (na snímku z programové konference socialistů)...
Jan Švejnar (na snímku z programové konference socialistů)... | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Den poté, co prezidentský podpis stvrdil zavedení přímé volby prezidenta do české Ústavy, zveřejnili sociální demokraté jména svých stranických kandidátů.  

Na utajeném zasedení nejužšího vedení strany, politického grémia, po patnáctihodinovém jednání odhlasovali, že jejich favoritem pro volbu bude buď místopředseda strany a senátor Jiří Dienstbier nebo český ekonom žijící v USA Jan Švejnar.

Definitivně rozhodne o nominaci v květnu nebo začátkem června stranický ústřední výkonný výbor, řekl agentuře ČTK předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

...anebo Jiří Dienstbier?
...anebo Jiří Dienstbier? | Foto: Ludvík Hradilek

Pro "finálovou" dvojici se podle zdrojů Aktuálně.cz vyslovilo sedm z devíti účastníků jednání. Dva členové grémia se zdrželi. Podle informací Aktuálně.cz se jedná o místopředsedy Marii Benešovou a Zdeňka Škromacha.

Součástí usnesení o kandidátech jsou také pravidla, jak se bude ve straně o prezidentském favoritovi diskutovat.

Švějnar zase neví

Jiří Dienstbier, syn předního disidenta bývalého ministra zahraničí, je v sociální demokracii otevřeným kritikem "kmotrovských" pořádků v největší opoziční straně. Loni na podzim se mu například podařilo svrhnout dlouho neotřesitelného předsedu vlivné pražské organizace Petra Hulinského, za jehož vedení ČSSD v hlavním městě dělala politické obchody s ODS a podílela se na mnoha podezřelých zakázkách.

Jméno Jana Švejnara se pak neobjevuje v souvislosti s prezidentským úřadem poprvé. Ekonom přednášející v Michiganu v USA už totiž byl kandidátem sociálních demokratů při poslední volbě prezidenta, kdy však o hlavě státu rozhodovali poslanci a senátoři.

Po porážce naznačoval, že vstoupí do veřejného života v Česku, ale přes několik možností, jak se to stane, zůstalo vždy u slibů a Švejnar zůstal jen mentorem zdejších poměrů, především ekonomické politiky. K ČSSD má blízko, vystupoval například na její programové konferenci v Pardubicích. Dnes této pověsti dostál, když v první reakci České televizi řekl, že ještě neví, zda vůbec chce kandidovat.

Před rozhodnutím, koho ČSSD do volby nasadí, čeká oba kandidáty cesta po krajích. Dvě osobnosti zvolila strana nyní prý proto, aby si členové sami vybrali, zda chtějí opravdu spíše stranického kandidáta, nebo se kloní k nestraníkovi, který by vzhledem k momentálním znechucení voličů politikou mohl mít vyšší voličský potenciál.

V této souvislosti platí, že Jan Švejnar se v tento týden zveřejněném prvním volebním modelu agentury Factum Invenio stal skutečně jedním z favoritů voleb. Na druhou stranu Jiří Dienstbier je několik měsíců nejpopulárnějším politikem v republice. 

První odhad finále

Dienstbier a Švejnar tak rozšiřují okruh jmen, které k volbě směřují. Kandidaturu na hlavu státu už potvrdili někdejší premiéři Jan Fischer a Miloš Zeman, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a 50 tisíc podpisů pro kandidatruru se chystá sebrat také předsedkyně strany Suverenita Jana Bobošíková.

Zeman a Schwarzenberg mají přitom podporu svých politických stran SPOZ (Strana práv občanů Zemanovci) respektive TOP 09. Fischer vystupuje jako stranicky nezávislý kandidát, avšak očekává se, že mu některá z parlamentních stran může veřejně vyslovit podporu.

Podle už zmíněného prvního volebního modelu, který byl k prezidentské bvolbě vydán tento týden agenturou Fanctum  Invenio byl právě Fischer a dnes navržený Švejnar postoupili při volbě do finálového druhého kola.      

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy