Klaus podepsal přímou volbu, zablokovat ji nemohl

Domácí ČTK Domácí, ČTK
17. 2. 2012 16:11
Prezident svůj případný nesouhlas mohl vyjádřit pouze "nepodpisem" tohoto dokumentu
Václav Klaus.
Václav Klaus. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Václav Klaus podepsal v pátek ústavní zákon o přímé volbě prezidenta České republiky.

Vrátit do sněmovny jej nemohl, svůj nesouhlas mohl případně vyjádřit pouze "nepodpisem" dokumentu. Zavedení přímé volby však před časem označil za fatální chybu.

Nového prezidenta si čeští občané budou moci zvolit již po 7. lednu 2013. Dvoukolová volba se podle schválené změny ústavy může konat v posledních 60 dnech volebního období úřadujícího prezidenta. Vyhlašovat ji bude předseda Senátu, a to nejpozději 90 dnů před jejím konáním.

Navrhnout kandidáta by mohlo 20 poslanců, 10 senátorů nebo 50 tisíc občanů v petici.

Mezi nejsilnější favority patří Jan Švejnar a Jan Fischer, podle průzkumů by voliči volili také Karla Schwarzenberga, Miroslavu Němcovou nebo Miloše Zemana. S voličskou přízní se setkal i podnikatel Tomio Okamura, ten se však rozhodl nekandidovat.

Ministerstvo vnitra vyčíslilo náklady na zhruba 655 milionů korun.

O přímé volbě prezidenta se v politických kruzích mluvilo již v devadesátých letech, ústavní novelu se pokusila předložit v roce 2001 tehdejší čtyřkoalice KDU-ČSL, US, DEU a ODA. S návrhem však neuspěla. 

Pravomoce prezidenta se změní

Ústavní změna rozšiřuje důvody pro odvolání přímo voleného prezidenta. Pokud by Ústavní soud uznal, že hrubě porušil ústavu, mohl by být zbaven funkce.

Žalobu k Ústavnímu soudu by mohly podat Senát a sněmovna, pokud by se v nich k tomu našla ústavní většina. Nyní může prezidenta zažalovat pro velezradu pouze Senát. Podle kritiků to znamená oslabení Senátu a ztíží to možnost prezidentova odvolání.

Novela omezuje prezidentovu pravomoc rozhodnout o nezahájení nebo přerušení trestního stíhání. Nově k tomu bude potřebovat podpis premiéra nebo pověřeného ministra. Jen na dobu výkonu funkce bude omezena prezidentova imunita.

Zastánci přímé volby její prosazení zdůvodňovali přáním občanů, svými volebními závazky i snahou zabránit excesům, které provázely poslední prezidentskou volbu.

Podle kritiků prý stačilo vyjasnit parlamentní pravidla pro výběr hlavy státu. Na tom se ale parlament za čtyři roky neshodl. K realizaci přímé volby je nyní ještě třeba schválit volební pravidla, jejich návrh chystá vláda.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy