Volby jsou jen zaklínadlo. Koalici chybí hlasy i peníze

Jan Němec Jan Němec, Jakub Novák
20. 4. 2012 12:50
ODS dluží 67,5 milionu, ČSSD dokonce 260 milionů korun a krajské volby jsou za dveřmi
Tentokrát skromněji, nejsou peníze.
Tentokrát skromněji, nejsou peníze. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Karolína Peake počítá své ovečky, ODS připravuje vizuály na předčasné volby a ČSSD po nich hlasitě volá.

Přesto se dosavadní vládní koalice velmi snaží vládu udržet. Důvodem jsou nízké předvolební preference, nedokončené reformy a blížící se krajské a senátní volby, které už tak budou stát desítky milionů korun.

TOP 09 sice navenek uvažuje o předčasných volbách, ale názorově není jednotná. Nejmenší stále ještě koaliční straně -Věcem veřejným - jde o přežití a předčasné volby by je s největší pravděpodobností katapultovaly mezi politické trpaslíky.

Zachování koalice podporují z velké části i regiony ODS. "Jakýkoliv stav je lepší než vláda sociální demokracie s podporou komunistů," říká předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka.

S možností předčasných voleb přesto počítají. "Jsou reálnou alternativou, s níž nemáme problém," dodává šéf ODS na Ústecku Jan Kubata.

Dluhy, kam se podíváš

Právě kvůli poslední kampani před sněmovními volbami zůstaly velkým stranám dluhy v řádech desítek milionů.

Podíváme-li se na účetní uzávěrky politických stran ke konci loňského roku, pak ČSSD zůstávají dluhy ve výši 260 milionů korun, ODS 67,5 milionu a Věci veřejné díky různým darům srazily dluhy na 2 miliony. TOP 09 je bez dluhů.

Nejde ale zdaleka o případné předčasné volby. Konec léta a podzim bude ve znamení kampaně před krajskými volbami a ve třetině obvodů i před volbami do Senátu.

Přímou volbou prezidenta si na sebe nakonec strany ušily bič v podobě dalších voleb, a tudíž i další kampaně na přelomu roku (volby prezidenta by měly být někdy mezi 7. lednem a 7. březnem).

ČSSD: Kampaň pod 50 milionů

Pokud by se přes veškerou snahu vládní koalice nenašlo dost poslanců, kteří by vládu podrželi, a ve středu se skutečně sněmovna rozpustila, musejí být podle ústavy volby do 60 dnů.

Právě tento relativně krátký termín by nahrál stranám i finančně (kampaň by se tolik netáhla a strany by se nepředháněly, která začne o měsíc dva dřív) a navíc by mohly využít materiály už připravované na podzimní krajské volby, s čímž se ani netají.

"Propočítané to detailně nemám, ale můj odhad: měli bychom se vejít snad dokonce pod 50 milionů korun," říká šéf volebního týmu ČSSD Jan Hamáček .

Pro srovnání: velmi dlouhá a bombastická kampaň před volbami 2010 stála ČSSD 270 milionů korun.

ODS už dříve mluvila v souvislosti s debatou o volebních limitech o částce 100 milionů korun jako stropu pro sněmovní kampaň. I ona by se pravděpodobně dostala níž využitím poupravených materiálů jak pro případné předčasné volby do sněmovny, tak pro krajské volby.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy