Vláda odvolala Kmoníčka, za týden nastupuje k Zemanovi

Tereza Šídlová
21. 3. 2013 17:01
Diplomat se prý ujme šéfování zahraničního odboru Hradu 28. března
Hynek Kmoníček.
Hynek Kmoníček. | Foto: Reuters

Praha - Diplomat Hynek Kmoníček se připojí k hradnímu týmu prezidenta Miloše Zemana ještě do konce března.

Velvyslanec v Austrálii se má stát šéfem zahraničního odboru úřadu hlavy státu příští čtvrtek.

Podle informací Aktuálně.cz vláda na svém středečním zasedání schválila bleskové odvolání Kmoníčka z Canberry.

„Převzetí funkce je plánováno na 28. března," sdělil Aktuálně.cz Hynek Kmoníček.

„Počítám, že hradní diplomacie nového týmu bude velmi aktivní, neboť ministerstvu zahraničí do hloubky rozumím. Pracuji tam skoro 20 let a kromě ministra a vrátného jsem zastával už skutečně všechny vůbec kdy na ministerstvu existující pozice," řekl už dříve Aktuálně.cz diplomat ke svým plánům v úřadu.

Miloše Zemana hned v prvních dubnových dnech čekají významné diplomatické akce.

S Barrosem vlajku EU

Jak informovalo Aktuálně.cz, pravděpodobně 2. dubna do Prahy přijede předseda Evropské komise José Manuel Barroso, s nímž chce Zeman vyvěsit vlajku EU nad Pražský hrad. Krátce nato vyráží nový český prezident na první zahraniční cestu - k sousedům na Slovensko.

Příchod Kmoníčka ale naznačuje, že vztahy mezi Hradem a Černínským palácem nebudou ani za Zemana idylické.

Schwarzenberga a Kmoníčka pojí z minulosti spíše spory. Střetli se například o Kmoníčkovo angažmá v Austrálii.

Nastupující šéf zahraničního odboru Hradu je kariérně spjat s Milošem Zemanem a jeho spolupracovníky. Nejvýše se v české diplomacii dostal za ministra zahraničí Jana Kavana, byl jeho náměstkem. Na tuto funkci se vrátil za úřednického šéfa diplomacie Jana Kohouta.

Zeman si staví svůj tým postupně. Kancléřem bude odstupující předseda Strany práv občanů - Zemanovci Vratislav Mynář.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy