Vláda drží. Je otázka, jak dlouho, míní sami poslanci

Martina Machová Martina Machová
22. 12. 2010 6:30
Opatrně hovoří o další budoucnosti Nečasova kabinetu i vládní poslanci
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Existence vlády zůstává i po úspěšném přežití hlasování o důvěře velice křehká, myslí si poslanci oslovení Aktuálně.cz. A to napříč politickým spektrem.

Podle mnohých se totiž šrám, který utrpěla koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, jen tak jednoduše nezhojí.

Zásah prezidenta Václava Klause do koaličních půtek sice pomohl ke zklidnění situace, nicméně obdobně vážné spory - a tentokrát i s potenciálním totálním dopadem, tedy pádem Nečasovy vlády - jsou stále na stole.

A sami koaliční poslanci na otázku, zda věří, že trojkoalice vydrží celé volební období, odpovídají spíše vyhýbavě.

"Chci tomu věřit," řekl Aktuálně.cz poslanec TOP 09 František Laudát. "Je to možné, ale jisté to není," připouští i jeho kolega z Věcí veřejných Martin Vacek.

Uklidnil je prezident

Ten kromě toho otevřeně hovoří o tom, že spory mezi koaličními partnery byly skutečně velice vyostřené a bez zásahu Václava Klauze byli někteří poslanci z jeho strany rozhodnuti vládě důvěru aktivně nevyslovit.

"Kdyby se takto nevyhranil, možná že by ji někteří poslanci nepodpořili," přiznal Vacek.

Podle informací Aktuálně.cz se atmosféra na jednání klubu VV měnila každým okamžikem. Chvílemi převládalo rozhodnutí spolupráci ukončit, chvílemi získávaly navrch hlasy vydržet a nepromarnit historickou většinu v parlamentu pro prosazení plánovaných reforem.

"Je pravda, že vstup pana prezidenta do jednání vnesl uklidnění," potvrdila i místopředsedkyně klubu Jana Drastichová.

Kromě angažmá prezidenta republiky pak podle poslanců sehrálo a do budoucna ještě sehraje klíčovou roli vědomí silné vládní koalice, která je schopna prohlasovat parlamentem své reformy.

"Nebyl tu krok B, tedy co by následovalo po pádu vlády," míní poslanec za ODS Walter Bartoš. I on ovšem připouští, že podobné střety nebudou do budoucna výjimkou. Přesto stejně jako jeho koaliční partneři dodává: "Chci věřit tomu, že to čtyři roky vydrží."

Pád Nečasova kabinetu

Spíše optimisticky vidí budoucnost vládní koalice i poslanec za TOP09 Jan Farský. Podle něj současný rozpor koaliční partnery spíše posílí. A kauza, která stála post ministra životního prostředí Pavla Drobila, práci vlády nastartuje.

"Otevřeně se pojmenovaly problémy české politiky, o kterých jsme se půl roku tvářili, že je volby vyřešili. A nevyřešili. Špička ledovce se obměnila, ale obsah zůstal stejný. Je dobře, že se o tom začalo mluvit a myslím, že to urychlí práci protikorupčních opatření," míní.

V táboře opozice ovšem rezonuje názor, že pádem Drobila začal pád i Nečasova kabinetu. A jen otázkou času, kdy se rozloží zcela.

"Některá slova nelze vzít zpět a některé příkopy bude velmi těžké zasypávat. Při první podobné kauze a ani nemusí být tak velká, bude v koalici vždy tato vzpomínka vyvolávat emoce," odhaduje pokračování trojkoalice poslanec za ČSSD Jeroným Tejc.

Socialisté totiž zásah z Hradu považují za příznak hluboké krize, kterou by jinak občanští demokraté s TOP 09 a zejména Věcmi veřejnými nedokázali sami vyřešit. A znovu by na intervenci prezidenta nemusely rozhádané strany slyšet.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy