Zeman Hovory z Lán předtáčet nebude, Hrad hledá jiné řešení

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 22. 12. 2014 13:17
Pořad může pokračovat pouze v případě, že se nebude vysílat živě, rozhodlo vedení Českého rozhlasu. Prezident Zeman to odmítá.
Hovory z Lán živě vysílat nebudeme. Panu prezidentovi jsem nabídl, že je můžeme předtáčet. Čekám, že to nepřijme. Je možné, že pořad skončí úplně, říká generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan. | Video: DVTV

Praha - Prezident Miloš Zeman nesouhlasí s tím, aby se pořad Hovory z Lán předtáčel. Tradiční rozhovory s hlavou státu na Českém rozhlasu tak nejspíš skončí.

"Příští Hovory z Lán budou vysílány jako předtáčené. To je poslední rozhodnutí vedení Českého rozhlasu. S tímto rozhodnutím jsem pana prezidenta seznámil v pátek v dopise,“ řekl v DVTV ředitel stanice Petr Duhan s tím, že pokud prezident předtáčený formát nepřijme, pořad Hovory z Lán na Českém rozhlase zanikne.

O nutnosti pořad předtáčet rozhodlo vedení rozhlasu poté, co prezident v jednom z vysílání opakovaně používal vulgární výrazy. Podle Rady ČRo rozhlas odvysíláním hovorů porušil zákon i kodex Českého rozhlasu. Do budoucna rozhlas vyzvala, aby u Hovorů z Lán svůj kodex respektoval.

Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka však prezident souhlas s předtáčením nedá. "Pan prezident zásadně nesouhlasí s faktickým zrušením živého vysílání," řekl pro deník Aktuálně.cz Ovčáček.

Podle něj je postup rozhlasu překvapivý, protože na schůzce Duhana s prezidentem na počátku prosince zaznělo, že na formátu pořadu se nebude nic měnit. Duhan tehdy uvedl, že Zeman přesvědčivě vysvětlil, co ho k použití vulgárních výrazů vedlo.

Hrad: Zeman živě bude

"Situaci intenzivně řešíme. Posluchači rozhodně o formát živého rozhovoru s panem prezidentem nepřijdou," dodal Ovčáček. Zda to znamená, že Hrad vyjednává s nějakou jinou stanicí, nechtěl komentovat. O všem prý bude prezident informovat "v pravý čas".

Nejposlouchanější české rádio Impuls zatím kvůli pořadu Hrad neoslovil. "S největší pravděpodobností bychom pravidelný pořad s panem prezidentem raději předtáčeli, zejména s ohledem na to, jak se regulační orgány staví k případným problémům s obsahem vysílání, tedy konkrétně k možnosti postihu provozovatele za obsah, který zazněl v přímém přenosu," sdělil ČTK generální ředitel Rádia Impuls Jiří Hrabák.

Zeman v živě vysílaném pořadu na veřejnoprávní stanici několikrát použil slovo k***a h***o. Bránil se tím, že šlo o doslovný překlad názvu ruské skupiny Pussy Riot a citaci někdejšího ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Prezident pak do éteru řekl ještě slovo z*****t, když komentoval přijímání služebního zákona.

Hovory z Lán se poprvé vysílaly v březnu roku 1990. Prezident Václav Havel v nich každou neděli komentoval aktuální dění. Od roku 1998 se pořadu pod názvem Rozhovory v Lánech účastnili kromě prezidenta i další politici. Diskuse se přestala vysílat v roce 2000. Tradici Český rozhlas obnovil v létě loňského roku, rozhovory s prezidentem se vysílaly zhruba každé tři měsíce.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

Další zprávy