Víc českých vojáků má spasit Afghánistán, kývl Senát

Jan Němec Jan Němec
17. 3. 2010 20:00
Poslanci se schválením váhají
Dělostřelecký radiolokátor ARTHUR
Dělostřelecký radiolokátor ARTHUR | Foto: www.army.cz

Praha - Mise české armády v Afghánistánu má být posílena. Senát dnes vyslovil souhlas s vysláním dalších 55 českých vojáků. 40 z nich by mělo hlídat polskou základnu v Ghazni - s pomocí dvou radiolokátorů Arthur, 15 dalších se má zapojit do programu výcviku afghánských policistů.

Dodatečné náklady vyčíslil kabinet premiéra Jana Fischera na 172 a půl milionu korun.

Vyslání vojáků musí schválit obě parlamentních komory většinou všech svých členů - pro tedy musí zvednout ruku alespoň 101 poslanců a 41 senátorů.

Ve sněmovně bude mít vláda problém

A právě ve sněmovně bude muset vláda překonávat mnohem větší odpor.

Poslanci začali o posilení českého kontingentu jednat dnes odpoledne, kvůli pevně zařazeným bodům ale debatu přerušili.

I tak alespoň započatá rozprava ukázala, jakým oříškem sněmovna pro ministra obrany bude.

Martin Barták se snažil a při přesvědčování poslanců sáhl i k historickým příměrům. Poukázal na obsazení Československa nacisty: "Právě před několika dny jsme si připomínali jedno výročí - 15. březen 1939. Umožnila to politika radikálního odmítání vystoupit proti zlu."

Navrch přidal i připomínku teroristických útoků z posledních let ve Velké Británii nebo ve Španělsku.

Výhrady především levice pak shrnul poslanec Lubomír Zaorálek (ČSSD): nasazení radiolokátorů je moc drahé a počet vojáků, které může vláda v Afghánistánu na základě dřívějšího rozhodnutí parlamentu nasadit, ještě nevyčerpala.

Nemáme problém s vojáky na výcvik policistů, ale s radiolokátorem, dodal Zaorálek. "Však jsme také viděli ten původní návrh, který předkládal ministr Barták. Tam byly dokonce čtyři tanky, tam byla dokonce stíhací letadla - to vypadalo, že chceme ten Afghánistán veškerou svou silou obsadit."

Zaorálkovým vystoupením sněmovní rozprava skončila a není jasné, kdy se k ní poslanci vrátí. V úvahu připadá i mimořádná schůze.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Ministryně financí Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká takzvaného časového testu při prodeji investičních bytů. Další v dnešní Partii televize Prima Schillerová upřesnit nechtěla, protože nebyly projednány s koaliční sociální demokracií. Totéž se týká daňového osvobození příjmů z prodeje bytů.

Příjmy z prodeje investičních bytů se nedaní v případě, že je majitelé vlastní nejméně pět let, uvedla ministryně. Lhůtu by chtěla prodloužit na 15 let. Opatření by podle ministryně mohlo podpořit vlastnické bydlení lidí, kteří by byt také skutečně užívali, stát by mohl získat kolem 600 milionů korun ročně.

"Mám tam ještě tři, čtyři věci," uvedla Schillerová. Pokud by na nich byla v koalici shoda, ukončení těchto daňových výjimek by přineslo podle ní dvě až tři miliardy korun.

Koalice se nedávno dohodla na zavedení nedaněného stravenkového paušálu pro zaměstnance, který by měl fungovat vedle klasických stravenek. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna kritizovaná zejména odbory má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021.

před 22 minutami

Na cenách Goya uspěl Almodóvarův film Bolest a sláva

Sedm španělských cen Goya včetně těch za režii a nejlepší film získalo Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara. Sošku za herecký výkon na galavečeru ve své rodné Malaze převzal Antonio Banderas. V Bolesti a slávě hraje stárnoucího režiséra, jehož předobrazem byl sám Almodóvar. Pět cen dostalo drama ze španělské občanské války Mientras dure la guerra (Dokud je válka) režiséra Alejandra Amenábara. Nejlepší herečkou je Belén Cuestaová z dramatu La Trinchera Infinita (Nekonečný zákop), jež vypráví o muži skrývajícím se za frankistické diktatury ve svém domě. Cenu pro nejlepší evropský film si odnášejí Bídníci francouzského režiséra malijského původu Ladje Lye.

Zdroj: ČTK
Další zprávy