Ve sněmovně by ČSSD neměla většinu ani s podporou KSČM

Domácí Domácí
27. 7. 2012 10:45
Podle průzkumu by daly dohromady 100 mandátů. ODS naproti tomu posiluje
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Podle současného průzkumu agentury Factum Invenio by současné volby vyhrála ČSSD, ale ani s podporou komunistů by jí počet mandátů nestačil k většině v Poslanecké sněmovně.

Tyto dvě levicové strany by v současné době daly dohromady 100 mandátů.

ČSSD by přitom ve volbách získala 59 mandátů, přičemž KSČM, která je momentálně na třetím místě, by obdržela 41 mandátů.

Naopak ODS své pozice posílila o 2,4 procent a s počtem 47 mandátů by připravila KSČM o druhou příčku.

TOP 09 si stabilně drží čtvrté místo nad hranicí 10 procent, získala by 31 mandátů. Strana práv občanů - Zemanovci se podobně jako KDU-ČSL drží na hranici 5 procent, obdržela by 9 mandátů. Křesťanští demokraté by měli mandátů 13.

Pětiprocentní hranici v průzkumu opět nepřekročila Strana zelených, získala 3,6 %. Prakticky stejný výsledek přisuzuje volební model Straně svobodných občanů (3,4 %) a straně LEV 21 (3,4 %). Pod hranicí 3 % zůstává Suverenita (2,7 %), Věci veřejné pak zůstávají pod hranicí 2 %.

Celkem by podle aktuálního volebního modelu "propadla" téměř pětina hlasů odevzdaných dohromady všem stranám pod pětiprocentní hranicí (19,5 %).

Voleb do Poslanecké sněmovny by se nyní zúčastnilo 62 % oprávněných voličů. Účast by tak byla o něco nižší než účast ve volbách na konci května 2010, ke kterým přišlo o 0,6 % více lidí.

Dotazování Factum Invenio proběhlo ve dnech 12. - 22. července 2012 na reprezentativním vzorku 956 občanů ČR ve věku od 18 let.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy