Váhající zelení letí kvůli radaru do USA

Martina Macková
1. 2. 2007 14:04
Praha - Zelení jsou jedinou koaliční stranou, která váhá, jak se postavit k umístění amerického protiraketového radaru v Čechách.
Bursík má uvnitř strany kvůli radaru nepříjemnosti.
Bursík má uvnitř strany kvůli radaru nepříjemnosti. | Foto: Ondřej Besperát

Zatímco ODS a lidovci radar podporují a nemyslí si ani, že by o jeho umístění v Brdech mělo rozhodnout všelidové hlasování, zelení posílají svého poslance Ondřeje Lišku pro informace do Spojených států. Má tam o radaru debatovat s kongresmany.

"Musíme mít informace, abychom se lépe rozhodli," říká Liška, který do Washingtonu zamíří během dvou týdnů. 

"Nemáme pocit, že by zastupitelské úřady poskytovaly nejlepší údaje," uvedl Liška, člen strany, která ve vládě obsadila post ministra zahraničí.

Zelený poslanec Liška.
Zelený poslanec Liška. | Foto: SZ

Zatímco zelení by radar podpořili jen v případě, že by byl součástí společné evropské ochrany a mnohostranných dohod, jejich ministr Karel Schwarzenberg říká, že obrana EU je kavárenskou akademickou diskusí.

"Pro nás je zásadní, jestli dohoda bude pouze mezi Českem a USA. Kroky, které Američané v posledních letech učinili, byly kontraproduktivní. Například vyslání vojsk do Iráku nezvýšilo společnou bezpečnost států NATO, " řekl Aktuálně.cz Liška.

Sjezd na obzoru

Ministr Schwarzenberg.
Ministr Schwarzenberg. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Nesouhlas s postojem ministra Schwarzenberga dalo vedení strany najevo zhruba třicet straníků, kteří výzvu s ministrovou kritikou poslali předsedovi Martinu Bursíkovi. 

Zelení mají na polovinu února naplánován sjezd a rozhodování o americké základně v Čechách se zdá být jedním z klíčových témat.

"Výzvu jsem četla. Bereme to stejně vážně, jako každá jiná politická strana bere podněty. Vedení s těmito členy bude určitě komunikovat  a vyjasňovat si postoje," řekla Aktuálně.cz mluvčí zelených Eva Rolečková. 

Sladká nevědomost

Jak se ukazuje, informace o radaru nechybí jen v zelené straně.

Například komunistický poslanec Václav Exner se na společném zasedání někollika výborů ve sněmovně ptal i na to, jak bude radar napájen, zda to nebude z nějakého jaderného zdroje, který by mohl představovat nebezpečí.

Ministr Schwarzenberg mu pak s klidem odpověděl i na otázku, zda vyhovíme v budoucnu například také Číně, pokud si u nás bude chtít postavit základnu.

Až nás Čína několikrát zachrání, pak by se o tom dalo uvažovat, odvětil ministr.

Plebiscit. Ano, či ne? 

Máme to svěřit lidu?
Máme to svěřit lidu? | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Politici zatím nejsou jednotní v tom, zda vypíší o základně referendum. Zatímco ODS a lidovci to odmítají, komunisté ho požadují a zelení se zatím nerozhodli.

Politici KSČM chtějí  kvůli základně předložit do sněmovny zákon o referendu, který by umožnil, aby všelidové hlasování mohla navrhnout i krajská zastupitelstva.

"Když ti lidé budou opravdu vědět, o co jde, kam to kráčí a co tím celá Česká republika a Evropa získává, tak ty lidi nemůžou říct ne, tomu nevěřím," uvedla v TV Nova ministryně obrany Vlasta Parkanová.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 3 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy