Tři ministři, Dušek i Šlouf. Zeman vytáhl esa do voleb

Jan Němec Jan Němec
5. 9. 2010 6:00
Jiří Rusnok chce být starostou v pražské Vinoři, odborář Dušek senátorem.
Jiří Rusnok je jedničkou Zemanovců v pražské Vinoři. Šance stát se starostou v městské části na okraji metropole nemá velké, protože tady se volí už léta pravicově
Jiří Rusnok je jedničkou Zemanovců v pražské Vinoři. Šance stát se starostou v městské části na okraji metropole nemá velké, protože tady se volí už léta pravicově | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Chybělo málo - půl procenta voličských hlasů - a Strana práv občanů - Zemanovci by se v červnu dostala do sněmovny.

Teď před podzimními komunálními a senátními volbami zkouší přátelé někdejšího premiéra Miloše Zemana štěstí znovu. Do boje nasazují i velmi známá jména.

Starostou pražské části Vinoře se například chce stát bývalý ministr financí či průmyslu a obchodu Jiří Rusnok, je jedničkou na tamní kandidátce Zemanovy strany. Do komunálních voleb jde se Zemanovou značkou i další sociálnědemokratický exministr Petr Lachnit.

Od ČSSD k Zemanovcům

Cesta současného prezidenta Asociace penzijních fondů Jiřího Rusnoka z ČSSD byla postupná (a sestupná).

V roce 2003 neúspěšně kandidoval proti tehdejšímu premiérovi Vladimíru Špidlovi na post předsedy ČSSD. Krátce nato ho Špidla nechal odvolat z postu ministra průmyslu. Špidla to zdůvodnil špatnou komunikací s Rusnokem, která prý narušovala chod celé vlády. Rusnok jako důvod uváděl to, že volil jako poslanec prezidentem Václava Klause.

Krátce po svém odvolání se Rusnok vzdal i poslaneckého mandátu a zůstal - až do začátku letoška - řadovým členem ČSSD. Letos ale vystoupil a stal se ekonomickým expertem Zemanovců.

Lachnit v Ostravě, druhý Zeman do Senátu?

Komunální politika zlákala i dalšího ministra Zemanovy vlády, Petra Lachnita. Ten řídil v letech 2002-3 ministerstvo pro místní rozvoj. Teď se chce stát ostravským zastupitelem právě za Zemanovce.

A do třetice nasadila Strana práv občanů pro podzimní volby exministra školství Eduarda Zemana. Ten ale nechce do žádného zastupitelstva, ale rovnou do Senátu. Kandiduje na Jihlavsku.

V Praze se chce ovšem dostat do zastupitelstva i další, velmi blízký spolupracovník Miloše Zemana Miroslav Šlouf.

Někdejší funkcionář KSČ dělal Zemanovi jako premiérovi šéfa jeho poradců. Staral se také o volební kampaně, když byl Miloš Zeman předsedou ČSSD. Jeho dílem byla i kampaň letošní - už pro Stranu práv občanů - Zemanovce.

Odborář Dušek senátorem...

Kromě toho získali Zemanovci ještě další mediálně velmi známou tvář - odborového předáka Jaromíra Duška. Ten se chce stát rovněž senátorem, a to za Ústí nad Orlicí. Dušek, někdejší šéf železničních odborů, kterým kvůli stávce v 90. letech ustopuila i Klausova vláda, je po majetkové roztržce se svým svazem předsedou Svazu Odborářů Služeb a Dopravy.

V komunálních volbách Zemanovci nekandidují zdaleka všude. A například pro boj o jihlavské zastupitelstvo se snaží zvýšit své šance tím, že se spojili se Suverenitou Jany Bobošíkové.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy