Tři ministři, Dušek i Šlouf. Zeman vytáhl esa do voleb

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
5. 9. 2010 6:00
Jiří Rusnok chce být starostou v pražské Vinoři, odborář Dušek senátorem.
Jiří Rusnok je jedničkou Zemanovců v pražské Vinoři. Šance stát se starostou v městské části na okraji metropole nemá velké, protože tady se volí už léta pravicově
Jiří Rusnok je jedničkou Zemanovců v pražské Vinoři. Šance stát se starostou v městské části na okraji metropole nemá velké, protože tady se volí už léta pravicově | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Chybělo málo - půl procenta voličských hlasů - a Strana práv občanů - Zemanovci by se v červnu dostala do sněmovny.

Teď před podzimními komunálními a senátními volbami zkouší přátelé někdejšího premiéra Miloše Zemana štěstí znovu. Do boje nasazují i velmi známá jména.

Starostou pražské části Vinoře se například chce stát bývalý ministr financí či průmyslu a obchodu Jiří Rusnok, je jedničkou na tamní kandidátce Zemanovy strany. Do komunálních voleb jde se Zemanovou značkou i další sociálnědemokratický exministr Petr Lachnit.

Od ČSSD k Zemanovcům

Cesta současného prezidenta Asociace penzijních fondů Jiřího Rusnoka z ČSSD byla postupná (a sestupná).

V roce 2003 neúspěšně kandidoval proti tehdejšímu premiérovi Vladimíru Špidlovi na post předsedy ČSSD. Krátce nato ho Špidla nechal odvolat z postu ministra průmyslu. Špidla to zdůvodnil špatnou komunikací s Rusnokem, která prý narušovala chod celé vlády. Rusnok jako důvod uváděl to, že volil jako poslanec prezidentem Václava Klause.

Krátce po svém odvolání se Rusnok vzdal i poslaneckého mandátu a zůstal - až do začátku letoška - řadovým členem ČSSD. Letos ale vystoupil a stal se ekonomickým expertem Zemanovců.

Lachnit v Ostravě, druhý Zeman do Senátu?

Komunální politika zlákala i dalšího ministra Zemanovy vlády, Petra Lachnita. Ten řídil v letech 2002-3 ministerstvo pro místní rozvoj. Teď se chce stát ostravským zastupitelem právě za Zemanovce.

A do třetice nasadila Strana práv občanů pro podzimní volby exministra školství Eduarda Zemana. Ten ale nechce do žádného zastupitelstva, ale rovnou do Senátu. Kandiduje na Jihlavsku.

V Praze se chce ovšem dostat do zastupitelstva i další, velmi blízký spolupracovník Miloše Zemana Miroslav Šlouf.

Někdejší funkcionář KSČ dělal Zemanovi jako premiérovi šéfa jeho poradců. Staral se také o volební kampaně, když byl Miloš Zeman předsedou ČSSD. Jeho dílem byla i kampaň letošní - už pro Stranu práv občanů - Zemanovce.

Odborář Dušek senátorem...

Kromě toho získali Zemanovci ještě další mediálně velmi známou tvář - odborového předáka Jaromíra Duška. Ten se chce stát rovněž senátorem, a to za Ústí nad Orlicí. Dušek, někdejší šéf železničních odborů, kterým kvůli stávce v 90. letech ustopuila i Klausova vláda, je po majetkové roztržce se svým svazem předsedou Svazu Odborářů Služeb a Dopravy.

V komunálních volbách Zemanovci nekandidují zdaleka všude. A například pro boj o jihlavské zastupitelstvo se snaží zvýšit své šance tím, že se spojili se Suverenitou Jany Bobošíkové.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy