Tři ministři, Dušek i Šlouf. Zeman vytáhl esa do voleb

Jan Němec Jan Němec
5. 9. 2010 6:00
Jiří Rusnok chce být starostou v pražské Vinoři, odborář Dušek senátorem.
Jiří Rusnok je jedničkou Zemanovců v pražské Vinoři. Šance stát se starostou v městské části na okraji metropole nemá velké, protože tady se volí už léta pravicově
Jiří Rusnok je jedničkou Zemanovců v pražské Vinoři. Šance stát se starostou v městské části na okraji metropole nemá velké, protože tady se volí už léta pravicově | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Chybělo málo - půl procenta voličských hlasů - a Strana práv občanů - Zemanovci by se v červnu dostala do sněmovny.

Teď před podzimními komunálními a senátními volbami zkouší přátelé někdejšího premiéra Miloše Zemana štěstí znovu. Do boje nasazují i velmi známá jména.

Starostou pražské části Vinoře se například chce stát bývalý ministr financí či průmyslu a obchodu Jiří Rusnok, je jedničkou na tamní kandidátce Zemanovy strany. Do komunálních voleb jde se Zemanovou značkou i další sociálnědemokratický exministr Petr Lachnit.

Od ČSSD k Zemanovcům

Cesta současného prezidenta Asociace penzijních fondů Jiřího Rusnoka z ČSSD byla postupná (a sestupná).

V roce 2003 neúspěšně kandidoval proti tehdejšímu premiérovi Vladimíru Špidlovi na post předsedy ČSSD. Krátce nato ho Špidla nechal odvolat z postu ministra průmyslu. Špidla to zdůvodnil špatnou komunikací s Rusnokem, která prý narušovala chod celé vlády. Rusnok jako důvod uváděl to, že volil jako poslanec prezidentem Václava Klause.

Krátce po svém odvolání se Rusnok vzdal i poslaneckého mandátu a zůstal - až do začátku letoška - řadovým členem ČSSD. Letos ale vystoupil a stal se ekonomickým expertem Zemanovců.

Lachnit v Ostravě, druhý Zeman do Senátu?

Komunální politika zlákala i dalšího ministra Zemanovy vlády, Petra Lachnita. Ten řídil v letech 2002-3 ministerstvo pro místní rozvoj. Teď se chce stát ostravským zastupitelem právě za Zemanovce.

A do třetice nasadila Strana práv občanů pro podzimní volby exministra školství Eduarda Zemana. Ten ale nechce do žádného zastupitelstva, ale rovnou do Senátu. Kandiduje na Jihlavsku.

V Praze se chce ovšem dostat do zastupitelstva i další, velmi blízký spolupracovník Miloše Zemana Miroslav Šlouf.

Někdejší funkcionář KSČ dělal Zemanovi jako premiérovi šéfa jeho poradců. Staral se také o volební kampaně, když byl Miloš Zeman předsedou ČSSD. Jeho dílem byla i kampaň letošní - už pro Stranu práv občanů - Zemanovce.

Odborář Dušek senátorem...

Kromě toho získali Zemanovci ještě další mediálně velmi známou tvář - odborového předáka Jaromíra Duška. Ten se chce stát rovněž senátorem, a to za Ústí nad Orlicí. Dušek, někdejší šéf železničních odborů, kterým kvůli stávce v 90. letech ustopuila i Klausova vláda, je po majetkové roztržce se svým svazem předsedou Svazu Odborářů Služeb a Dopravy.

V komunálních volbách Zemanovci nekandidují zdaleka všude. A například pro boj o jihlavské zastupitelstvo se snaží zvýšit své šance tím, že se spojili se Suverenitou Jany Bobošíkové.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy