TOP 09 podpoří návrh o NP Šumava. Šéfovi navzdory

ČTK ČTK
23. 4. 2013 14:00
Schwarzenberg je na jednání v Bruselu, k návrhu zákona zůstává skeptický
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vládní TOP 09 se v úterý rozhodla, že strana jako "rozumný kompromis" ve středu na jednání kabinetu podpoří návrh zákona o Národním parku Šumava, který předkládá ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).

Po jednání stranického předsednictva to sdělil místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek.

Své výhrady vůči návrhu zákona měl v minulosti předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Na úterním jednání předsednictva své strany nebyl, je na pracovní cestě v Bruselu. ČTK ale v textové zprávě stručně sdělil, že k návrhu zůstává skeptický.

"My jsme se tomu věnovali docela poctivě. Diskuse skončila tím, že jsme se rozhodli to podpořit. Ale samozřejmě že pokud bude mít pan předseda nějaké výhrady, můžeme jeho názor reflektovat," řekl Kalousek.

Na jednání stranického vedení zákon prezentoval Tomáš Tesař (TOP 09), náměstek na ministerstvu životního prostředí.

Kalousek připomněl, že není zatím ani jasné, zda se k Chalupovu návrhu zákona postaví jednotně koaliční ODS premiéra Petra Nečase.

Biocidy proti kůrovci. Na Šumavě začal další chemický útok:

 

Zákon, který kritizují někteří odborníci či ekologické organizace, má například pozměnit zóny parku nebo umožnit zásahy proti kůrovci. Podle ekologů je ale návrh v rozporu se zásadami ochrany přírody, krajiny a biodiverzity, má i četné právní nedostatky a zredukuje oblasti ponechané přírodě.

Také náměstek Tesař nedávno připustil, že návrh jde na samou hranu legislativních možností. Ministerstvo se ale podle něj snažilo nalézt kompromis.

Hnutí Duha: Těžaři poškodili Národní park Šumava:

Ekologové, které oslovila ČTK, doporučují, aby vláda zákon neschválila. Upozorňují také, že zákon neprošel zákonnou procedurou přípravy předpisu o vyhlášení chráněného území.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy