TOP 09 podpoří návrh o NP Šumava. Šéfovi navzdory

ČTK ČTK
23. 4. 2013 14:00
Schwarzenberg je na jednání v Bruselu, k návrhu zákona zůstává skeptický
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vládní TOP 09 se v úterý rozhodla, že strana jako "rozumný kompromis" ve středu na jednání kabinetu podpoří návrh zákona o Národním parku Šumava, který předkládá ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).

Po jednání stranického předsednictva to sdělil místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek.

Své výhrady vůči návrhu zákona měl v minulosti předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Na úterním jednání předsednictva své strany nebyl, je na pracovní cestě v Bruselu. ČTK ale v textové zprávě stručně sdělil, že k návrhu zůstává skeptický.

"My jsme se tomu věnovali docela poctivě. Diskuse skončila tím, že jsme se rozhodli to podpořit. Ale samozřejmě že pokud bude mít pan předseda nějaké výhrady, můžeme jeho názor reflektovat," řekl Kalousek.

Na jednání stranického vedení zákon prezentoval Tomáš Tesař (TOP 09), náměstek na ministerstvu životního prostředí.

Kalousek připomněl, že není zatím ani jasné, zda se k Chalupovu návrhu zákona postaví jednotně koaliční ODS premiéra Petra Nečase.

Biocidy proti kůrovci. Na Šumavě začal další chemický útok:

 

Zákon, který kritizují někteří odborníci či ekologické organizace, má například pozměnit zóny parku nebo umožnit zásahy proti kůrovci. Podle ekologů je ale návrh v rozporu se zásadami ochrany přírody, krajiny a biodiverzity, má i četné právní nedostatky a zredukuje oblasti ponechané přírodě.

Také náměstek Tesař nedávno připustil, že návrh jde na samou hranu legislativních možností. Ministerstvo se ale podle něj snažilo nalézt kompromis.

Hnutí Duha: Těžaři poškodili Národní park Šumava:

Ekologové, které oslovila ČTK, doporučují, aby vláda zákon neschválila. Upozorňují také, že zákon neprošel zákonnou procedurou přípravy předpisu o vyhlášení chráněného území.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka, ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

Další zprávy