TOP 09: Obce s lidmi příliš nemluví, chceme to změnit

ČTK ČTK
28. 7. 2011 10:13
Strana prosazuje, aby obce povinně občanům vysvětlovaly, proč byl konkrétní návrh zamítnut

Praha - TOP 09 navrhne vládě, aby se obce povinně veřejně zabývaly podněty občanů a vysvětlovaly, proč byl konkrétní návrh zamítnut.

"Obce by při sestavování rozpočtů měly více přihlížet k názorům občanů," domnívá se poslanec Stanislav Polčák. "Dneska má občan právo vyjádřit se k rozpočtu obce. Tím to končí. Obec se jeho připomínkou nemusí nijak vypořádávat," vysvětluje poslanec.

Zastupitelé nyní nemají jasnou, zákonem danou povinnost o návrzích "z ulice" nějak debatovat či je vůbec projednávat.

Podle představy TOP 09 by ale obce měly mít povinnost každou připomínku veřejně prodiskutovat v zastupitelstvu a srozumitelně vysvětlit, proč konkrétní návrhy na využití části obecních peněz zamítly.

Důvodem pro posílení role občanů při správě obecních financí a tvorbě místních rozpočtů je přitom podle Polčáka i to, že obecním kasám v budoucnosti přibudou peníze na základě novely zákona o rozpočtovém určení daní.

Novelu, která se týká rozdělování sdílených daní mezi obce, odeslalo ministerstvo financí (MF) v úterý do meziresortního připomínkového řízení. Sdílené příjmy obcí by podle MF měly být posíleny 8,5 miliardy korun na úkor národních dotačních titulů ve státním rozpočtu a dosavadního příspěvku na školství. Ministerstvo přitom předpokládá, že zákon začne platit od roku 2013.

Pokud obcím v souvislosti s přijetím zmíněné novely přibudou peníze, je podle Polčáka také potřeba zajistit, aby se zvýšila jejich finanční odpovědnost. Vedle povinného vypořádávání návrhů od lidí v této souvislosti vládní poslanec zmínil i v dubnu vládou přijatý návrh, aby Nejvyšší kontrolní úřad mohl obecní hospodaření kontrolovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy