Svoboda komplikuje ODS další triumf v Praze. Nyní uspěl

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
12. 3. 2010 12:29
Praha bude možná pro komunální volby trvale jedním obvodem
I pravidla rozhodnou, kdo zasedne na magistrátu
I pravidla rozhodnou, kdo zasedne na magistrátu | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ohromná plachta jako souhrnná kandidátka do pražského zastupitelstva. Tak by mohly trvale vypadat komunální volby v do zastupitelstva Prahy, i když se uvažovalo o tom, že Praha bude podobně jako v roce 2002 rozdělena do několika obvodů.

Poslanci propustili do dalšího projednávání návrh zákona předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody, který by z Prahy pro obecní volby trvale udělal jeden jediný volební obvod. Dosud počet volebních obvodů pro volby do zastupitelstva hlavního města kolísal. 

Svobodův zákon je součástí předvolební kampaně a jakousi dělostřeleckou přípravou právě na podzimní volby, v nichž politické strany cítí, že by mohly výrazně zlomit minulou dominanci ODS.

V posledních volbách občanští demokraté získali v zastupitelstvu Prahy nadpoloviční většinu, avšak podle posledních průzkumů své pozice výrazně ztrácejí. 

Svoboda: jsou to účelové manipulace

"Jsme svědky toho, že podle mocenského složení v Praze se různě mění volební obvody a sleduje se tím záměrně vytváření předpokladu pro možné vítězství té či oné politické strany," vysvětloval Svoboda důvody, proč ještě teď před podzimními komunálními volbami předkládá tento návrh.

A přidali se k němu i sociální demokraté.

"V tuto chvíli v Praze nevíme, jakým způsobem se máme připravit právě na volby, protože ODS jakoby vládce Prahy v tuto chvíli bude čekat na poslední možný okamžik, to znamená na parlamentní volby, právě proto, aby si mohla modelovat své volební obvody k obrazu svému," prohlásil poslanec ČSSD Miroslav Svoboda.

Faktem je, že Praha byla jediným volebním obvodem už při posledních volbách zastupitelstva v roce 2006, o čtyři roky dříve ale měla obvodů hned 5.

"Když byl jeden volební obvod, byla to obrovská plachta s poměrně malými písmenky. Zvláště občané třetího věku, ti starší, kteří už mají slabší zrak a neměli doma lupu, se velmi těžko orientovali na té plachtě," namítal Petr Bratský z ODS.

Pro zamítnutí návrhu ale hlasovali jen poslanci ODS a dva nezařazení. Předlohu navíc projedná sněmovna ve zkrácené lhůtě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy