reklama
 
 

STEM: ODS by volby vyhrála, ČSSD sílí

17. 11. 2005 13:48
Praha - Mezi dvěma nejsilnějšími stranami je podle průzkumu již jen pětiprocentní rozdíl. Většinu by nezískala ani ODS, ani ČSSD.

Opoziční ODS si i přes pokles voličské přízně udržuje postavení nejsilnější politické strany, která by vyhrála volby do Poslanecké sněmovny. Druhá by skončila ČSSD, která ale občanské demokraty už půl roku dotahuje. Potvrdil to nejnovější průzkum agentury STEM, podle nějž ODS zvolna ztrácí a ČSSD postupně nabírá na popularitě. Jen od začátku října si ODS pohoršila o 1,8 procenta hlasů, zatímco ČSSD si o 1,1 procenta polepšila.

Kdyby se volby do sněmovny konaly nyní, ODS by je vyhrála se ziskem 30,5 procenta hlasů. ČSSD by dostala 25,6 procenta, KSČM 13,5 procenta a KDU-ČSL 6,3 procenta hlasů..

Do sněmovny by se dostaly jen tyto čtyři strany. Unii svobody-DEU, která má teď v parlamentu zastoupení, by podle agentury STEM podpořilo pouze 0,7 procenta voličů. Pro zastoupení ve sněmovně je ale třeba jich získat nejméně pět procent.

Kromě ODS si podle STEM pohoršily v porovnání i komunisté a lidovci. Postavení komunistů je navíc podle STEM nejhorší od ledna 2003.

Vzestup ČSSD se zhruba kryje s nástupem Jiřího Paroubka do funkce premiéra. Občané i mediální odborníci poukazují na to, že Paroubek je v porovnání s jeho předchůdci Stanislavem Grossem a Vladimírem Špidlou razantnější a pro voliče čitelnější..

Voleb se podle STEM hodlá zúčastnit 55 procent dotázaných lidí, 15 procent k volbám jít nechce a 30 procent lidí se ještě
rozmýšlí. Od léta vzrostla zejména skupina váhajících voličů.

STEM také zjistil, že Stranu zelených by volilo 2,5 procenta, Nezávislé 1,2 procenta, SNK s jedno procento lidí, Evropské demokraty 0,3 procenta lidí a Nezávislé demokraty, u jejichž zrodu stál bývalý ředitel televize Nova a nyní europoslanec Vladimír Železný, jen 0,2 procenta lidí.#reklama

autor: ČTK, ven | 17. 11. 2005 13:48

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama