SPOZ půjde do voleb s oprášeným Zemanovým programem

Jakub Novák
15. 8. 2013 15:55
Program je prý natolik nadčasový a unikátní, že nevyžaduje zásahy ani změny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Necelé procento hlasů zbývajících k překročení pětiprocentní hranice přimělo tehdejšího šéfa SPOZu Miloše Zemana k rezignaci.

Myšlenky někdejšího - a nyní již jen čestného - předsedy však strana nese dál a v oprášené formě s nimi počítá také pro nadcházející parlamentní volby.

"Momentálně aktualizujeme náš volební program - mimochodem jeho autorem je dnešní prezident Miloš Zeman," poznamenává v této souvislosti místopředseda Strany práv občanů - Zemanovci Vladimír Kruliš.

"Prezident Zeman není samozřejmě jediným autorem, ale je tvůrcem myšlenek, k dopracování programu měl kolem sebe odborné kolegy," dodává.

Zmíněnou aktualizací se bude zabývat konference strany, nicméně k žádným významným změnám by zde dojít nemělo ani po jejím skončení. "Změny rozhodně nebudou zásadní, spíše kosmetické, aby reagovaly na aktuální změny oproti roku 2010," konstatuje místopředseda Kruliš.

Nadčasový a unikátní

Dokonce se podle něj nejedná ani o změny v pravém slova smyslu, ale skutečně pouze o aktualizaci vzhledem k proběhlým třem letům a vývoji událostí. "Program je natolik nadčasový a unikátní, že nevyžaduje zásahy ani změny," dodává.

Hradní kancléř a bývalý šéf SPOZu Vratislav Mynář následně vyloučil, že by se na zmíněných úpravách on nebo prezident Zeman podíleli.

"Je to plně v kompetenci pana předsedy Štengla a dalšího vedení strany. Návrhy na jednotlivé změny budou podávat odborné komise a schvalovat je bude rada strany," nechal se slyšet Mynář.

Takový přístup k tvorbě programu však kritizuje například šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.

"Je stále více zřejmé, že SPOZ je komerční strana bez vlastní programové identity, která všemožně parazituje na osobě přímo zvoleného prezidenta republiky. Paradoxem je, že Zemana pomohli zvolit voliči stran, vůči kterým se SPOZ snaží vytvářet volební alternativu," komentoval to Sobotka.

O Krulišem zmíněné nadčasovosti může do určité míry vypovídat také fakt, že mnohá témata, která jsou v textu programu více či méně konkrétně nastíněna, znovu oživil po svém nástupu do prezidentského úřadu sám Zeman.

Takovým příkladem je například změna volebního systému, tedy například snížení preferenčního procenta z pěti na tři procenta nebo zvýšení počtu volebních okrsků z dnešních 14 na 35 - tato část volebního programu SPOZu se objevila již během Zemanova prvního projevu v Senátu.

Z původního znění si může strana odškrtnout minimálně jeden z bodů - tedy přímou volbu prezidenta, která na Hrad vynesla nakonec právě jejího čestného předsedu.

Staronový kanál Dunaj-Labe-Odra

Podobně jako v programovém prohlášení vlády Jiřího Rusnoka je i zde kladen velký důraz na státní investice jako efektivní nástroj růstu a zaměstnanosti, a to zejména v oblastech dopravní infrastruktury. A právě zde se objevuje například za Zemanova prezidentství "znovunalezená" myšlenka vodního kanálu propojujícího Dunaj, Labe a Odru.

V souvislosti s nedávnými událostmi se zneužitím vojenské rozvědky ke sledování manželky premiéra Petra Nečase jeho přítelkyní a šéfkou kabinetu v jednom Janou Nagyovou stojí za zmínku bod, v němž strana slibuje sloučení všech existujících zpravodajských služeb do jednoho organizačního celku.

Ten by měl být přímo podřízen premiérovi a kontrolován Parlamentem, případně prezidentem.

Buď připraven

Osmnáctistránkový dokument by po čtvrtečním projednání a schválení případných aktualizací mohl být jedním z prvních hotových volebních programů pro (zřejmě) nadcházející předčasné volby.

A kromě Zemanova odkazu programového by se SPOZ mohl do volebního boje vypravit ještě s další částí Zemanova odkazu - některými členy dosluhujícího kabinetu Jiřího Rusnoka. Nabídku na místo na kandidátce strany by přijal například ministr vnitra Martin Pecina.

Co se samotné kampaně týče, měla by podle Kruliše být úsporná a efektivní. "Chceme se co nejvíce zaměřit na přímou komunikaci s občany, jak již činíme například v naší petiční kampani," konstatuje.

Momentálně podle něj probíhají jednání s osobnostmi, které by se mohly objevit na kandidátkách SPOZu - se starosty, podnikateli či pedagogy. O tom, že mnozí starostové či zastupitelé, kteří se do svých křesel dostali pod hlavičkou jiné strany, nebo jako nezávislí, přecházejí právě ke SPOZu, psal deník Aktuálně.cz již v úterý.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy