Smlouva o pobytu Američanů dojednána. Obsah je tajný

Kateřina Eliášová
24. 8. 2008 14:08
Text bude zveřejněn po podpisu oběma stranami

Praha - Česko-americká smlouva, která má definovat podmínky pobytu amerických vojáků na radarové základně v Brdech, je dojednána.

V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to prozradil ministr zahraniční Karel Schwarzenberg.

Šéf diplomacie ale neuvedl žásné podrobnosti. "Není to můj resort," vysvětloval ministr.

Podle Andreje Čírtka z ministerstva obrany je smlouva skutečně vyjednána.

"Návrh slouvy NATO SOFA je témeř hotov, zbývá doladit už jen některé formulace. To podstatné je ovšem dojednáno," potvrdil Čírtek.

V souvislostech: Speciál týdne: Vše o podpisu radarové smlouvy

Budou Američané platit daně?

Poslední kapitolou, která až dosud zbývala dojednat, byla ta týkající se daní. Češi požadovali, aby američtí dodavatelé zboží a služeb pro radarovou základnu platili v Česku daně. A to přesto, že jsou v jiných státech, kde mají své základny, od placení daní osvobozeni.

Američané poté přišli s návrhem, že když zůstane daňová kapitola formulovaná stejně jako v obdobných smlouvách v dalších zemích, mohli by České republice poskytnout určité kompenzace nebo offsety.

Čtěte více: USA žádají Česko o úlevy na daních, nabízejí kompenzace

Co se nakonec českým vyjednavačům podařilo s Američany dohodnout, se ale neví.

"Pořád platí, že až dojde k podpisu smlouvy, tak bude text odtajněn," uvedl Čírtek.

Podpis v řádu týdnů

Čírtek také nechtěl příliš komentovat datum, kdy by mohlo dojít k podpisu smlouvy. Odmítl, že by ji mohli mít ministři na jednání vlády už tuto středu.

"To je nepravděpodobné, spíše to bude v řádu týdnů," dodal.

Pokud česká vláda smlouvu schválí, nic nebrání jejímu podpisu.

Problémy se čekají ve sněmovně. Jasné NE podpisu vyjádřil zelený ministr školství Ondřej Liška, s podporou koalice váhají také dvě zelené poslankyně Věra Jakubková a Olga Zubová a lidovec Ludvík Hovorka.

Koalice bude ale potřebovat 101 hlasů.

Konec dobrý, vše dobré.
Konec dobrý, vše dobré. | Foto: Ludvík Hradilek
Vláda posvětila smlouvu o radaru, Liška se zdržel
Vyjednavačka o radaru: Červený knoflík zmáčkne Američan
Exkluzivně: Co stojí ve smlouvě o americkém radaru
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy