USA žádají Česko o úlevy na daních, nabízejí kompenzace

Kateřina Eliášová
24. 7. 2008 12:14
Dojednání druhé radarové smlouvy vázne
Foto: repro Aktuálně.cz

Praha - Američtí vyjednavači, kteří mají za úkol zajistit pro svou zemi výhodné podmínky ve smlouvě stanovující podmínky pobytu amerických vojáků na českém území, přišli s ústupkem.

Smlouva NATO-SOFA zatím není hotová, dojednaná není ještě poslední kapitola, která se týká daní.

Podle zdroje z ministerstva zahraničí přišli Američané s návrhem, že když zůstane daňová kapitola formulovaná stejně jako v obdobných smlouvách v dalších zemích, mohli by České republice poskytnout určité kompenzace nebo offsety.

"Bylo by to pro nás přijatelné, čekáme ovšem na konkrétní návrhy," řekl výše zmiňovaný zdroj.

Připomeňte si: Riceová: Jednat se bude i tom, jak platit za radar daně

Češi požadují, aby američtí dodavatelé zboží a služeb pro radarovou základnu platili daně. A to přesto, že jsou v jiných státech, kde mají své základny, od placení daní osvobozeni.

Topolánek: Hledáme kompromis

O možnosti, že by česká strana slevila ze svých požadavků, mluvil i premiér Mirek Topolánek.

"Domnívám se, že budeme hledat kompromis, případně respektovat, že na celém světě jsou vyjednány daňové podmínky tímto způsobem (tedy osvobození od daní - pozn.red.). Proti tomu chceme postavit, nechci říkat offsety, ale určitý balíček, který by kompenzoval tento náš případný ústupek," oznámil Topolánek novinářům.

Jaké kompenzace by možný ústupek mohl české straně přinést, ministerstvo obrany tají.

"Jsme uprostřed jednání, nelze zveřejňovat detaily, to by mohlo vyjednávání uškodit," řekl Aktuálně.cz mluvčí resortu Andrej Čírtek.

Dojde na revizi smluv?

Čírtek naznačil, že česká podmínka platit daně by mohla Američanům uškodit, proto tolik stojí o kompromis a nabízejí protihodnoty.

"Pokud by americká strana přistoupila na prolomení letitého principu, mohly by i jiné státy požadovat revizi mnoha již dojednaných podobných smluv. Nejde ani tak o finance, jako o princip. V tomto mají těžší pozici," prozradil Čírtek.

Mirek Topolánek řekl, že vyjednávání o NATO-SOFA smlouvě může trvat ještě týdny.

"Je to věc, kterou chceme mít dojednanou v pořádku a uzavření této bilaterální smlouvy čekáme spíše v řádu týdnů ," uvedl premiér.

"Potom bychom obě smlouvy dali do Parlamentu společně do prvního čtení, jak do Senátu, tak do sněmovny. Tam ten proces nejsem schopen úplně časově předjímat, ale doufám, že se nám podaří letos obě smlouvy ratifikovat," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy