Senátoři posvětili miliardovou výhodu pro ČEZ

Martina Machová Martina Machová
22. 7. 2009 18:50
Peníze pro ČEZ prý mají pomoct v boji proti krizi

Praha - Senát přijal zákon o spotřební dani i s kontroverzním "poslaneckým přílepkem" o emisních povolenkách z pera bývalých ministrů průmyslu a obchodu Martina Římana z ODS a Milana Urbana z ČSSD.

Pro se vyslovilo 41 senátorů napříč politickým spektrem. K ODS se připojili lidovci i část sociálních demokratů. Zákon přijali s doporučením, aby byly sporné lhůty dodatečně novelizovány a místo roku 2011 byly prodlouženy až do roku 2013.

Znamená to, že energetické společnosti budou mít možnost získat i po roce 2013 emisní povolenky zdarma výměnou za to, že ušetřené peníze investují do modernizace svých provozů.

Senátoři přitom potvrdili i původní termíny, podle kterých mohou společnosti podklady o investicích předkládat do konce března příštího roku a polovinu předpokládané částky "prostavět" do 31. prosince 2011.

70 miliard pro ČEZ

Podle kritiků je ale jedinou firmou schopnou stihnout šibeniční termín polostátní ČEZ. A tak 70 miliard korun, jak sumu za povolenky vyčíslilo ještě Bursíkovo zelené ministerstvo, zřejmě připadne právě jemu.

Většina senátorů se přiklonila k názoru autorů zákona, že navržená pravidla pomohou dále nezvyšovat ceny energií a že se vlastně jedná o protikrizové opatření.

"Cena energie se netvoří v České republice, takže to stejně nebude mít žádný vliv na konečnou cenu pro spotřebitele," upozorňoval ale senátor Jan Horník.

Nevyšel ani návrh části sociálních demokratů, kteří se snažili pomocí pozměňovacího návrhu upravit krátké termíny tak, aby se do boje o emisní povolenky zadarmo mohlo přihlásit více společností.

Přílepek prošel hladce poslaneckou sněmovnou v polovině června. Pro hlasovali jak poslanci ODS tak ČSSD, proti se postavili jen exministr financí Miroslav Kalousek a zelený ministr Martin Bursík. Oba preferovali, aby se výtěžek z emisních povolenek stal součástí státního rozpočtu.

"Ta argumentace je přibližně stejná, kdybychom řekli, že kdo postaví ze svého nemocnici, nemusí platit zdravotní pojištění. Uvědomme si, že emisní povolenky tvoří 30 procent rozpočtu," připodobňoval důsledky schválení přílepku Kalousek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy