Senátem prošel beze změn zákon o přímé volbě prezidenta

ČTK ČTK
18. 7. 2012 13:57
Na kampaň může jít maximálně 50 milionů korun. Zákon ještě musí podepsat Klaus
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Senát dnes schválil pravidla přímé volby prezidenta beze změn. Zákon počítá s tím, že budoucí hlavu státu si budou lidé v lednu či únoru příštího roku vybírat podobným způsobem, jakým volí senátory.

Kandidáti budou moci do kampaně vložit nejvýše 50 milionů korun a budou mít zdarma vyhrazený prostor v České televizi a v Českém rozhlase.

Normu nyní dostane k podpisu prezident Václav Klaus, který označil nahrazení parlamentní volby hlavy státu za fatální chybu a omyl. Příslušnou změnu ústavy ale už v únoru podepsal.

Prezidenta si budou lidé vybírat ve dvou kolech, přičemž do druhého by se dostali dva nejúspěšnější adepti z kola prvního. Na kampaň před prvním kolem by mohli dát nejvýše 40 milionů korun, na finále by mohli ještě dalších deset milionů přidat. Na rozdíl od senátních voleb se závěrečné kolo uskuteční až za dva týdny po úvodním kole.

Zákon stanoví také termíny pro organizaci volby hlavy státu. Voliči si půjdou vybírat nástupce Václava Klause nejdříve 11. a 12. ledna, nejpozději 1. a 2. února příštího roku. Přesné datum má stanovit předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) nejpozději 90 dní před jejím konáním.

Kandidáti se pak musejí přihlásit nejpozději 66 dnů před dnem volby. Adepty na prezidenta bude moci navrhnout nejméně 20 poslanců nebo alespoň deset senátorů.

Kandidáti bez podpory členů parlamentu budou potřebovat petici s nejméně 50.000 podpisy. Tou už disponuje někdejší premiér Miloš Zeman, který je průzkumy řazen spolu s dalším bývalým premiérem Janem Fischerem a ekonomem Janem Švejnarem mezi favority.

Soupeřit budou mimo jiné s kandidáty ČSSD a ODS Jiřím Dienstbierem a Přemyslem Sobotkou.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Soud v Hongkongu odsoudil prvního člověka na základě bezpečnostního zákona

Soud v Hongkongu shledal vinným z terorismu a separatismu prvního člověka souzeného na základě  bezpečnostního zákona, který ve své poloautonomní provincii prosadil Peking přes místní i mezinárodní kritiku. Výši trestu určí soud později, odsouzenému hrozí až doživotí, informovaly zahraniční agentury.

Čtyřiadvacetiletý Tong Ying Kit loni 1. července, den po zavedení bezpečnostního zákona, najel na motorce do hloučku policistů. V ruce přitom třímal transparent s nápisem "Svobodu pro Hongkong, revoluce naší doby". Podle soudu právě tento text vyzývá k odtržení Hongkongu od Číny, a mladík je proto podle soudu vinen z podněcování k separatismu. Tong odmítl obvinění z terorismu, nabádání k separatismu i nebezpečného řízení.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Draslovka koupí divizi americké společnosti Chemours za 11,3 miliardy Kč

Český chemický výrobce Draslovka Holding koupí divizi Mining Solutions americké společnosti The Chemours Company za více než 11,3 miliardy korun. Tato akvizice představuje první významnou investici společnosti Draslovka v USA, informoval v úterý mediální zástupce firmy Vít Kurfürst. V polovině července Draslovka oznámila nákup podniku na výrobu kyanidu sodného v Jihoafrické republice za 2,23 miliardy korun.

Podle firmy vznikne spojením aktivit Draslovky a Chemours v oblasti řešení pro těžební průmysl a chemických specialit a v kombinaci s nedávnou dohodu o převzetí aktivit jihoafrického Sasolu přední nadnárodní podnik schopný lépe sloužit zákazníkům po celém světě díky kombinaci technologických znalostí a inovací.

Draslovka Holding a.s. je soukromá holdingová společnost se sídlem v České republice, která se zabývá speciálními chemickými látkami a vlastními výrobními technologiemi. Vlastní ji čtyři české rodiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy