Senát proti KSČM. Seznam 542 indicií, jež míří k soudu

Martina Macková
31. 10. 2008 12:40
Pro příklad: Návrat k Leninovi má smysl, řekl Filip
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Zvláštní komise senátu, která zkoumala působení polistopadové KSČM,  předložila celkem 542 indicií, u nichž by soud měl rozhodnout, zda nejsou v rozporu se zákonem nebo ústavou.

Horní komora parlamentu ve čtvrtek závěry komise schválila a navrhla vládě, aby seznam předala Nejvyššímu správnímu soudu. 

"Vláda je jakýmsi pošťákem, který náš dopis doručí nebo nedoručí soudu. Stejně jako my se nemůže vyjadřovat k tomu, jestli KSČM porušuje o politických stranách nebo ne," řekl Aktuálně.cz koordinátor zprávy senátor Jaromír Štětina (za SZ).

Nejzávažnější je podle komise 76 prohřešků. Dvaačtyřicet z nich pokládají senátoři za porušení ústavy, zbývající jsou podle nich  porušením zákona.

Infobox

Co např. komise předkládá jako důkaz

 • Zákon považuje KSČ za zločinnou a zločineckou organizaci. KSČM se považuje za nástupce KSČ. Tím propaguje hnutí směřující k potlačení lidských práv a svobod a ohrožuje mravnost
 • KSČM porušuje trestní zákon, když prosazuje návrat k zločinnému režimu a odstranění demokratických základů státu a snaží se také ospravedlnit komunistické zločiny (výroky představitelů a texty místních organizací)
 • Vázací akt předsedy Vojtěcha Filipa ke spolupráci s Stb. To dokládá propojenost KSČM s represivní složkou, která používala násilí
 • Materiál předsedy OV KSČM Praha-východ žádá diktaturu proletariátu.
 • Vedení KSČM podporuje Karla Hoffmanna odsouzeného do vězení za podíl na okupaci sovětskou armádou. Hoffmann považuje tuto násilnou okupaci za nezbytnou
 • Člen ÚV KSČM Vojtěch Exner odmítá rezoluci Parlamentního shromáždění rady Evropy, která vyčísluje masové zločiny komunistických režimů, tím se dopouští popírání genocidia
 • KSČM je u Ministerstva vnitra regitrována jako územní organizace KSČ, což je zločinecká organizace podle zákona
 • Komunistický svaz mládeže (zakázaný MV) má své ústředí a redakci v budově ÚV KSČM. Podporou protiprávní organizace se KSČM podílí na porušování zákona
 • Výrok poslance Stanislava Grospiče, který mluví o možnostech nelegálních metod pro realizaci komunistického programu. Výroky jsou přímou podporou násilných metod
 • "Lenin byl velký myslitel," výrok Jaroslava Kojzara z Haló novin, který je přímou podporou násilných metod jako prostředku k dosažení politických cílů
 • "Marxismus však nikdy ani nepodceňoval úlohu násilí, chápe, že na náslí vykořisťovatelů mají a musí utlačování odpovídat násilím sebeobrany," uvedl Hasan Charfo, vedoucí oddělení mezinárodních styků ÚV KSČM, kterým se hlásí k násilí
 • Vysoké procento voličů a také členů KSČM představují bývalí členové předlistopadové KSČ

Haló noviny hlásí

Aktuálně.cz má k dispozici celý soupis. Mezi stovkami indicií, které může soud zkoumat, jsou například texty z tiskovin, novin, výroky představitelů KSČM nebo postoje KSČM k Únoru 1948, k režimu na Kubě, násilí Číny v Tibetu či agresi Ruska v Gruzii.

"Návrat k Leninovým myšlenkám má svůj nepopiratelný smysl," uvedl ve stranických Haló novinách loni v červnu předseda KSČM Vojtěch Filip. I to je jedna z indicií.

Komise také poukazuje v jednom z důkazů, že oficiální dokumenty strany vyzývají k tomu, aby se členové řídili myšlenkami Marxe a Lenina. A na to, že KSČM se považuje za nástupkyni KSČ. Tu ovšem zákon z roku 1993 označil za zločineckou organizaci.

Senátor Jaromír Štětina se podobná setkání snaží dostat mimo zákon
Senátor Jaromír Štětina se podobná setkání snaží dostat mimo zákon | Foto: Ludvík Hradilek

Na tahu je teď vláda

Senátor Jaromír Štětina se brání výkladu, že senátoři a komise žádají zrušení KSČM. "Jen chceme, aby soud potvrdil, nebo vyvrátil podezření a postupoval podle zákona," říká senátor.

Soud by mohl v mírnější variantě nařídit KSČM, aby se "napravila." To by mohlo znamenat například změnu názvu strany, o kterém se dlouho diskutuje, nebo například žádost, aby se komunisté zřekli marxismu-leninismu.

"Pak by to ale přestali být komunisté. Článek 5 Ústavy říká, že součástí našeho politického systému mohou být pouze ty strany a hnutí, které odmítají násilí jako prostředek dosažení svých cílů. Neříká, které ho používají, a to je rozdíl," míní Štětina.

K teorií V. I. Lenina se ale komunisté prý nehlásí. "My se nehlásíme k praktické stránce, je to překonaná záležitost. A za to, že některé teoretické myšlenky považujeme za dobré, nás nikdo nemůže postihnout," míní komunistický senátor Eduard Matykiewicz.

Je to jako s náboženstvím

"Jsem přesvědčen, že vláda odmítne tento materiál poslat k soudu," řekl Aktuálně.cz senátor Eduard Matykiewicz.

"Legitimitu strany nelze posuzovat podle toho, že někdo někde něco řekl. Navíc ty výroky jsou v rozporu s našimi dokumenty. Tam nic takového není. Kdyby bylo, přece by už dávno soudy nějak postupovaly," míní.

Duch Vladimira Iljiče prostoupil mysl mladých praporečníků
Duch Vladimira Iljiče prostoupil mysl mladých praporečníků | Foto: Ludvík Hradilek

"Jako to s náboženstvím. To nikdo nemůže zamítnout jako celek. Je idea, o které se hovoří a praxe vypadá zcela jinak. Přece nebudu katolickou církev posuzovat podle toho, že upalovali čarodějnice," dodal Matykiewicz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Pavel bude konzultovat důchodovou reformu, daně nebo témata pro mladé s Nerudovou

Prezident Petr Pavel vyjádřil zájem o konzultace mimo jiné o důchodové reformě nebo daňové politice, uvedla v pátek po setkání na Pražském hradě Pavlova protikandidátka z prezidentských voleb, ekonomka Danuše Nerudová. Bude mít roli externí expertky, komunikovat spolu budou ad hoc. Probírali také témata zaměřená na mladé lidi.

"Vyjádřil zájem, jestli by mohl konzultovat věci kolem důchodové reformy. S tím mu samozřejmě ráda poradím, respektive ráda mu dám svoje stanovisko a svůj názor," řekla novinářům Nerudová, která dříve působila jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody. S prezidentem se dohodla také na konceptu další spolupráce v prosazování témat, na která se zaměřují mladí lidé. K tomu se opět setkají koncem května.

Jednání o důchodové reformě je podle Nerudové důležité uchopit velmi citlivě. "Je potřeba konsenzus napříč politickým spektrem," poznamenala. Jde podle ní o jednu z posledních příležitostí, jak udělat takové změny, aby generace, jež půjde kolem roku 2050 do důchodu, měla penzi zajištěnou.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy