Rathovi imunita nepomůže. Byl přistižen při činu

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
15. 5. 2012 11:40
Co bude dál s Davidem Rathem. Policie může požádat soud o vazbu
David Rath.
David Rath. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Policie má v tuto chvíli souhlas předsedkyně sněmovny se zadržením poslance Davida Ratha (ČSSD). Poslanec a středočeský hejtman tak může být držen v cele předběžného zadržení i bez souhlasu celé sněmovny.

Policie totiž oznámila, že poslance a středočeského hejtmana chytla bezprostředně po spáchání trestného činu.

Tato situace - tedy zadržení přímo při činu nebo bezprostředně po něm - je jediná, kdy policie může zákonodárce poslat do cely a žádat soud o vazbu, aniž by příslušná parlamentní komora vyslovila souhlas.

Musí to ale oznámit předsedovi komory a ten musí souhlasit. Souhlas Miroslavy Němcové (ODS) policie už dostala, a to v pondělí "ve 23 hodin", jak oznámila sama předsedkyně sněmovny.

Jak zní Ústava ČR

Ústava ČR, čl. 27, odst. 5

  • Poslance nebo senátora lze zadržet, jen byl-li dopaden při páchání trestného činu nebo bezprostředně poté. Příslušný orgán je povinen zadržení ihned oznámit předsedovi komory, jejímž je zadržený členem; nedá-li předseda komory do 24 hodin od zadržení souhlas k odevzdání zadrženého soudu, je příslušný orgán povinen ho propustit. Na své první následující schůzi komora rozhodne o přípustnosti stíhání s konečnou platností.

Co dál s Rathem?

Policie teď může - se souhlasem předsedkyně dolní komory v kapse - požádat soud o vazbu. Následně ale musí o stíhání poslance rozhodnout celá sněmovna, podle ústavy "na nejbližší schůzi". Poslanci se teď mají sejít nejdříve 5. června.

Do té doby zasedne ještě mandátový a imunitní výbor, který prozkoumá policejní žádost o stíhání a doporučí sněmovně, kdy poslance Ratha vydat, či ne. Podle prvních reakcí i Rathových spolustraníků ho sněmovna spíše vydá - podobně jako poslance Bártu nebo Škárku.

V jiných případech - kdy policie nepřistihne zákonodárce přímo při činu - ho nelze díky imunitě ani zatknout, ani vyšetřovat.

Tato imunita je navíc doživotní: pokud sněmovna poslance nevydá, je podle ústavy stíhání "navždy vyloučeno".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy