Přelomová stížnost: Senátoři napadnou 12 nových zákonů

Petr Holub
10. 11. 2010 6:20
Dva noví senátoři za Severočechy.cz žádají Ústavní soud, aby zrušil zákony schválené končícím Senátem

Praha - K Ústavnímu soudu do Brna míří dosud neohlášená stížnost na zákony, které schválil Senát ve starém složení po letošních podzimních volbách.

Podávají ji dva noví senátoři zvolení za hnutí Severočeši.cz Alena Dernerová a Jaroslav Doubrava

Jejich podání k Ústavnímu soudu je mnohem rozsáhlejší, než před týdnem avizovaná stížnost poslanců ČSSD, kteří hodlají napadnout dva ze zákonů schválených ve sněmovně v režimu legislativní nouze. 

Dernerová a Doubrava si stěžují nejen na všechny čtyři zákony, které mají vládě zlepšit bilanci rozpočtu o 35 miliard a které "starý" Senát bude mít na programu tento pátek.

Napadnou také dvanáct dalších zákonů, jež senátoři schválili 27. října. Mezi nimi je také nasazení českých vojáků v Afghánistánu.

Jednadvacet nepozvaných

Alena Dernerová.
Alena Dernerová. | Foto: S.cz

Senátorka Alena Dernerová, která byla zvolena v Mostě, Aktuálně.cz potvrdila, že podání dorazí na Ústavní soud ve čtvrtek.

„Nevylučuji, že se k nám přidají i další nově zvolení senátoři," upozornila Dernerová.

Podle ní a jejího kolegy Doubravy (zvolen v Ústí nad Labem) porušuje Ústavu celý Senát, když o zákonech hlasují končící senátoři a když naopak nesmějí hlasovat ti noví, kteří mají právoplatný mandát.

Jaroslav Doubrava.
Jaroslav Doubrava. | Foto: S.cz

Stěžovatelé se odvolávají na 19. článek Ústavy, podle kterého vzniká mandát senátora zvolením. Zároveň připomínají, že podle článku 16 má horní komora 81 senátorů. Z toho podle nich logicky vyplývá, že zvolením nových senátorů ztrácejí mandát ti, kteří končí.

Na čtyřiadvacáté schůzi, která se uskutečnila pět dnů po senátních volbách, tak hlasovalo sedmnáct senátorů bez mandátu, míní Dernerová a Doubrava.

Ze sedmadvaceti nově zvolených senátorů jich bylo přítomno pouze šest, kteří obhájili svůj předchozí mandát.

Nejistý Afghánistán

Stížnost přímo napadá čtyřiadvacátou schůzi a požaduje, aby Ústavní soud zrušil dvanáct jejích usnesení. Pokud soudci stěžovatelům vyhoví, bude nutné znovu schválit nejen nasazení českých vojáků v Afghánistánu.

Senát bude muset už v novém složení znovu projednat zákon, který ruší státní podporu slunečních elektráren. Odložena bude i norma poslankyň Věcí veřejných Kristýny Kočí a Karoliny Peake, které chtěly firmám s akciemi na doručitele umožnit účast v soutěžích o veřejné zakázky.

Tuto možnost jim s platností od 15. září zakázala novela zákona o veřejných zakázkách.

„Vzhledem k tomu, že k hlasování nebyli pozváni ti senátoři, kteří v době hlasování mandát senátora měli, nelze předjímat ani u jednoho napadeného usnesení, jak by hlasování dopadlo," upozorňuje jedna z verzí ústavní stížnosti.

Pouze nepřímo míří stížnost na čtyři zákony, které mají zvýšit některé daně a snížit sociální dávky, což by snížilo rozpočtový schodek o 35 miliard.

Sněmovna je přijala před týdnem v režimu legislativní nouze, Senát je má projednat ve zrychleném řízení při páteční pětadvacáté schůzi.

Jednací řád, nebo Ústava

Senátoři za Severočechy.cz napadají ustálenou praxi.

Jednací řád Senátu totiž vychází z toho, že mandát členů horní komory trvá přesně šest let od jejich zvolení. Podle takového výkladu skončí senátoři zvolení před šesti lety až v sobotu a oni tedy mohou do té doby hlasovat.

Aby se předešlo nedorozumění, dělí Senát své zasedání na funkční období po dvou letech. Sedmé funkční období tak trvá od 26. listopadu 2008, kdy složili slib senátoři zvolení v roce 2008 a končí 13. listopadu 2010, kdy uplyne přesně šest let od senátních voleb v roce 2004.

Letos zvolení senátoři budou smět podle jednacího řádu hlasovat až koncem listopadu, kdy bude svolána první schůze osmého funkčního období.

Senátní jednací řád nerespektuje podle stěžovatelů Ústavu, protože letos připouští v období od 23. října do 13. listopadu existenci stovky senátorů.

Dvě schůze po termínu

„Starý" Senát přitom schvaloval zákony i po volbách v letech 2000, 2002, 2006 a 2008.

V prvních dvou případech odhlasoval mimo jiné i důležité zákony, které upravovaly daň z příjmu a rovněž měly bezprostřední vliv na rozpočet. V roce 2002 se jednalo i o zákonu do obecních zastupitelstev, kterým senátoři ODS a ČSSD omezili roli malých stran.

V letech 2006 Senát rovněž zachraňoval rozpočet tím, že odkládal platnost zákona o státní službě, který zvyšoval platy státních zaměstnanců. Předloni pouze odhlasoval nekonfliktní dluhopisový program.

Letošní postup Senátu je novinkou v tom ohledu, že se po volbách scházejí dvě schůze. Dříve to odcházející senátoři stihli během jedné.

 

Právě se děje

Další zprávy