Praha schválila ghetto pro bezdomovce. Místo zatím nemá

Kateřina Eliášová
17. 8. 2010 13:30
Podklady pro plán zpracovala společnost ABL
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Petr Protivánek

Praha - Pražští radní souhlasili s nápadem vytlačit bezdomovce z centra hlavního města na periferii. Počítá s tím Akční plán problematiky bezdomovectví, který dnes odsouhlasili.

Radní Jiří Janeček, autor plánu, zatím nemá jasno, kam přesně by se měli lidé bez domova přesunout. Rozhodnout se chce v září.

Už dříve navrhoval lokalitu ďáblické skládky nebo Průmyslové ulice v Malešicích.

V Centru integrované pomoci, které by mělo vzniknout do půl roku, by měli bezdomovci najít nejen nocleh, ale i lékařskou péči, právní a sociální pomoc. Praha za něj chce platit ročně 6 milion korun.

"Klienti dostanou dvakrát denně polévku, bude tam lékař a sociální pracovník. Mělo by to být mobilní zařízení z unimobuněk a stanů. Po dvou až třech letech by se přesunulo jinam," uvedl Janeček.

Neziskovky varují

Proti plánu se postavily neziskové organizace, které se o lidi bez střechy nad hlavou starají. Hlavním argumentem proti Janečkovu plánu je obava o to, že se tito lidé budou hůře vracet zpět do společnosti.

Radní Janeček ale jejich kritiku nebere v potaz.

"Týká se to jen těch, kteří opravdu nemají kam jít. Ani do Naděje, ani do Armády spásy, ani na loď Hermes. Co s nimi? Honit je po Praze, vytlačovat je z dopravních prostředků? Chceme jim dát alternativu, aby se vyhnuli perzekuci, " namítá Janeček.

S bezdomovci pomáhala ABL

Autorem studie, která sloužila jako podklad pro Janečkův plán, je společnost ABL. Tu dříve spoluvlastnil dnešní ministr dopravy Vít Bárta, svůj podíl však prodal bratrovi.

"ABL sbírala data a prováděla pro nás různé průzkumy, vybrali jsme ji na základě výběrové řízení před třemi lety, kdy to nemělo politické souvislosti, " vysvětlil Janeček.

ABL s radnicemi v oblasti sociálních služeb spolupracuje hned s několika městskými části, mimo jiné i s Prahou 11, kde Janeček zasedá v zastupitelstvu i radě.

Dceřinná společnost ABL speciál se nad rámec klasické ostrahy Jižního Města začala věnovat i terénním sociálním službám, což vyvolalo kritiku zejména v odborných kruzích. V Praze 10 zase provozovala ABL hlídky, které měly zajistit klid a vytlačit bezdomovce pryč z městské části.

Kolik žije v Praze bezdomovců, není známo. Není totiž přesně stanoven pojem bezdomovce. Zatímco tak v roce 2004 průzkum zjistil téměř 3100 lidí bez domova, jiný jejich počet v roce 2007 stanovil na asi 1800. Podle průzkumu mezi bezdomovci asi 80 procent z nich tvoří muži.

Lidé bez domova mají k dispozici v současné době pět nocleháren s kapacitou 350 lůžek, přes den fungují tři centra.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy