Podmínky pro nezaměstnané přitvrdí. Nečas prosadil svou

Kateřina Eliášová
22. 8. 2008 13:45
Lidovecký poslanec Hovorka hlasoval proti
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Koalice ve sněmovně prosadila novelu zákon o zaměstnanosti, který bude znamenat velkou změnu na českém pracovním trhu.

Uvolní příchod levných pracovních sil z ciziny a zpřísní podmínky pro vyplácení sociálních podpor v nezaměstnanosti.

Návrh prošel navzdory tomu, že se proti němu postavil při hlasování lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. Opozici se nepovedlo prosadit ani žádný z pozměňovacích návrhů. 

Novelizace zákona o zaměstnanosti sepsaná ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem počítá se zavedením tzv. zelených karet pro cizince.

Jedná se de facto o pracovní povolení. Umožní firmám zaměstnat cizince v případě, že o místo nebude mít zájem ani Čech, ani jiný občan EU.

Součástí zákona jsou i významné změny, které se dotknout lidí bez práce.

Zelené karty

Zavedení zelených karet pomůže podle odborníků zejména firmám, méně už cizincům.

Karta platí tři roky a u nekvalifikovaných zaměstnanců dva roky. Během prvního roku však nebudou smět hledat jiné zaměstnání a budou plně závislí na svém zaměstnavateli.

"Je pravděpodobné, že to povede k případům přímého či nepřímého vydírání těchto zaměstnanců zaměstnavateli," varuje ekonom Daniel Münich z výzkumného ústavu CERGE-EI. Pravidlo, podle kterého cizinci nesmějí během prvního roku opustit zaměstnání, podle něho zhoršuje konkurenční prostředí na trhu práce.

Čtěte více o zelených kartách: Zelené karty pomohou především firmám, cizincům méně

Seznam zemí, ze kterých bude možné zaměstnance vozit, vydá podle navrženého zákona ministerstvo vnitra. Stát však rezignoval na to, že omezí seznam profesí, které mohou na zelenou kartu pracovat. Snadnější přístup na trh práce budou mít i lidé bez kvalifikace

Bič na ty, co zneužívají dávky

Pod heslem "Ten kdo pracuje, se musí mít lépe, než ten, kdo nepracuje" Nečas nachystal také změny pro lidi bez práce.

Návrh ministra práce počítá se zkrácením doby podpory v nezaměstnanosti o jeden měsíc a má změnit i její výši.

Upravuje také sociální dávky pro lidi bez práce.

Čtěte více o změnách podpory v nezaměstnanosti: Vláda schválila bič na ty, co zneužívají dávky

Například lidé do 50 let budou podporu v nezaměstnanosti pobírat pět měsíců místo dosavadních šesti. Lidé od 50 do 55 let místo devíti osm měsíců a osoby nad 55 let místo roku 11 měsíců.

Nečas chce změny na pracovním trhu i změny podpory v nezaměstnanosti
Nečas chce změny na pracovním trhu i změny podpory v nezaměstnanosti | Foto: Ludvík Hradilek

V prvních dvou měsících by měli dostávat 65 procent svého předchozího průměrného čistého příjmu, v dalších dvou měsících jeho polovinu a ve zbytku 45 procent. Nyní dostávají tři měsíce polovinu výdělku, pak 45 procent.

Individuální plány

Lidem, kteří budou bez práce pět měsíců, vypracují úřady práce tzv. individuální akční plán. Pokud by jej nezaměstnaný odmítl, mohl by být vyřazen z evidence úřadu práce a přišel by tak o nárok na sociální dávky.

To samé by potkalo i toho, kdo by se odmítl rekvalifikovat. Dosud za to postih není.

Zvýšit se mají i pokuty za poskytnutí nelegální práce, z dosavadních 2 milionů na 5 milionů korun.

Poslanci se nad souborem zákonů z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí sešli na mimořádné schůzi. Ministr Nečas totiž potřebuje, aby se úřady na případně schválené změny stihly dostatečně připravit.

Pokud zákony odsouhlasí Senát a poté prezident, platit by měly už od ledna 2009.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy