Podmínka ODS: Vnitro už Věci veřejné nepovedou

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
12. 4. 2011 13:57
Grémium a poslanecký klub ODS jednal o dalším postupu při řešení vládní krize
Premiér Petr Nečas na ilustračním snímku z února 2011.
Premiér Petr Nečas na ilustračním snímku z února 2011. | Foto: Reuters

Praha - Koaliční strany si po vládní krizi neudrží resorty, které nyní ovládají.

ODS v úterý vyslala koaličním partnerům jasný vzkaz: Věci veřejné dál nemohou stát v čele ministerstva vnitra.

"Je to pro nás nepodkročitelná podmínka," řekl  po jednání grémia a poslaneckého klubu ODS premiér Petr Nečas.

ODS zároveň tvrdí, že sama si o resort vnitra tímto svým prohlášením neřekla. "Tak se to nedá vykládat. Shodli jsme se, že nechceme, aby poté, co se prokázalo napojení Věcí veřejných na ABL, vedl citlivý resort vnitra člen této strany," řekl Aktuálně.cz ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Další resorty ale podle něj pro "véčkaře" zapovězené nejsou.

Nečas: Není důvod nedodržovat ústavu

Poslanci ODS ocenili krok ministra obrany Alexandra Vondry, který v pondělí nabídl svůj post k dispozici. Podle premiéra to ovšem neznamená, že už se rozhodl rezignaci přijmout.

"To jsou čiré spekulace," komentoval to Nečas.

Zároveň ale v prohlášení klubu ODS poslanci možný Vondrův odchod připouštějí. "Považujeme za nezbytné, aby jím zahájené reformy a kroky k transparentním zbrojním zakázkám pokračovaly," uvedla ODS.

Prezident Václav Klaus zatím s přijetím demise členů vlády nespěchá. "Výsledky jednání koalice mi nestačí, ministry zatím odvolávat nebudu, očekávám přesnější představy o budoucnosti vlády," prohlásil.

Nečas odmítl Klausovi posílat přes média "silácké vzkazy". "Je tady ústava. Premiér navrhuje, prezident odvolává. Není důvod, proč ji nedodržovat," uvedl Nečas.

Klaus: Na tahu je koalice, nikoliv já

Další kroky nechtěl nikdo z ODS komentovat, omezili se pouze na obecné "budeme jednat".

Václav Klaus pro agenturu Mediafax vyloučil možnost vypsání předčasných voleb.

"Po nedávném dobrodružství, které si tato republika s předčasnými volbami zakusila, se nedomnívám, že se někdo odváží s touto kartou hrát," řekl Klaus.

Zdůraznil, že ohledně demisí ministrů Nečasovy vlády není v žádném případě na tahu on. "Nyní se musejí domluvit koaliční strany, jak dál v krizi postupovat. Ani na okamžik nepřipouštím, že by míč byl na mé straně dvorce," uzavřel.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Basketbalisté Atlanty díky 48 bodům Younga vyhráli v Milwaukee

Basketbalisté Atlanty vstoupili do semifinálové série NBA vítězstvím 116:113 v Milwaukee. Hlavní zásluhu na tom měl rozehrávač Trae Young, který si 48 body vytvořil nový osobní rekord v play off a jen dva body zaostal za svým kariérním maximem. K tomu přidal 11 asistencí. Pro Bucks to byla první domácí porážka v letošních vyřazovacích bojích, naopak Hawks vyhráli poprvé v semifinále NBA od roku 1968 a stěhování do Atlanty ze St. Louis.

před 1 hodinou

V Kanadě objevili stovky neoznačených hrobů na místě bývalé internátní školy

V Kanadě, poblíž bývalé katolické internátní školy pro původní obyvatele, byly pomocí radaru objeveny "stovky hrobů" bez označení. Objev v provincii Saskatchewan ve středu večer místního času oznámila Federace nezávislých původních národů a je to podle ní dosud největší nález podobného pohřebiště. Na čtvrteční ráno federace avizovala tiskovou konferenci, na které oznámí "děsivý a šokující objev stovek neoznačených hrobů na místě bývalé internátní školy v Marievalu", napsala agentura Reuters.

Nález přichází necelý měsíc po objevení ostatků 215 dětí poblíž internátní školy ve městě Kamloops. Škola v Britské Kolumbii fungovala do roku 1978 a byla součástí systému, který odděloval děti kanadských indiánů a dalších menšin od jejich rodičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy