Podmínka ODS: Vnitro už Věci veřejné nepovedou

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
12. 4. 2011 13:57
Grémium a poslanecký klub ODS jednal o dalším postupu při řešení vládní krize
Premiér Petr Nečas na ilustračním snímku z února 2011.
Premiér Petr Nečas na ilustračním snímku z února 2011. | Foto: Reuters

Praha - Koaliční strany si po vládní krizi neudrží resorty, které nyní ovládají.

ODS v úterý vyslala koaličním partnerům jasný vzkaz: Věci veřejné dál nemohou stát v čele ministerstva vnitra.

"Je to pro nás nepodkročitelná podmínka," řekl  po jednání grémia a poslaneckého klubu ODS premiér Petr Nečas.

ODS zároveň tvrdí, že sama si o resort vnitra tímto svým prohlášením neřekla. "Tak se to nedá vykládat. Shodli jsme se, že nechceme, aby poté, co se prokázalo napojení Věcí veřejných na ABL, vedl citlivý resort vnitra člen této strany," řekl Aktuálně.cz ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Další resorty ale podle něj pro "véčkaře" zapovězené nejsou.

Nečas: Není důvod nedodržovat ústavu

Poslanci ODS ocenili krok ministra obrany Alexandra Vondry, který v pondělí nabídl svůj post k dispozici. Podle premiéra to ovšem neznamená, že už se rozhodl rezignaci přijmout.

"To jsou čiré spekulace," komentoval to Nečas.

Zároveň ale v prohlášení klubu ODS poslanci možný Vondrův odchod připouštějí. "Považujeme za nezbytné, aby jím zahájené reformy a kroky k transparentním zbrojním zakázkám pokračovaly," uvedla ODS.

Prezident Václav Klaus zatím s přijetím demise členů vlády nespěchá. "Výsledky jednání koalice mi nestačí, ministry zatím odvolávat nebudu, očekávám přesnější představy o budoucnosti vlády," prohlásil.

Nečas odmítl Klausovi posílat přes média "silácké vzkazy". "Je tady ústava. Premiér navrhuje, prezident odvolává. Není důvod, proč ji nedodržovat," uvedl Nečas.

Klaus: Na tahu je koalice, nikoliv já

Další kroky nechtěl nikdo z ODS komentovat, omezili se pouze na obecné "budeme jednat".

Václav Klaus pro agenturu Mediafax vyloučil možnost vypsání předčasných voleb.

"Po nedávném dobrodružství, které si tato republika s předčasnými volbami zakusila, se nedomnívám, že se někdo odváží s touto kartou hrát," řekl Klaus.

Zdůraznil, že ohledně demisí ministrů Nečasovy vlády není v žádném případě na tahu on. "Nyní se musejí domluvit koaliční strany, jak dál v krizi postupovat. Ani na okamžik nepřipouštím, že by míč byl na mé straně dvorce," uzavřel.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy