Pavel Bém ztrácí před bojem o předsedu ODS popularitu

Michal Pavec
19. 11. 2008 14:45
Žebříčku politiků teď vévodí Bohuslav Sobotka z ČSSD
Pražský primátor Pavel Bém na Mount Everestu. Vrchol žebříčku popularity ale tentokrát nezdolal
Pražský primátor Pavel Bém na Mount Everestu. Vrchol žebříčku popularity ale tentokrát nezdolal | Foto: repro Aktuálně.cz

Praha - Pražský primátor Pavel Bém dlouho kraloval průzkumům popularity politiků. Jeho obliba se ale těsně před kongresem ODS, kde se bude ucházet o předsednický post, propadla na nejnižší úroveň za poslední dva roky.

V zářijovém šetření agentury STEM se ještě se 49 procenty kladných ohlasů dělil o první místo se sociálním demokratem Bohuslavem Sobotkou. O dva měsíce později už ale bývalý ministr financí jednoznačně vede.

Sobotka - v současné době předseda rozpočtového výboru sněmovny - navíc jako jediný český politik překročil nadpoloviční hranici pozitivních hodnocení - příznivě ho vnímá 55 procent dotázaných.

S odstupem druhý skončil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se 48 procenty a až třetí Pavel Bém, který získal ještě o procento méně.

"Není možné přehlédnout sice pomalý, ale setrvalý pokles popularity stále ještě nejlépe hodnoceného představitele ODS Pavla Béma. Poprvé je u něj podíl negativních názorů vyšší než procento kladných hodnocení," konstatuje agentura STEM.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog Pavla Béma: Objetí s Paroubkem = podvod na voličích

Stále populárnější Paroubek

Nelze také přehlédnout neustále se zvyšující podporu lídra ČSSD Jiřího Paroubka.

Ještě v únoru 2007 ho příznivě hodnotilo jen 34 procent občanů, v listopadu letošního roku to bylo ale už 46 procent.

Průzkum provedený v období mezi 31. říjnem a 7. listopadem - tedy krátce po triumfu ČSSD v krajských a senátních volbách - se vůbec nesl v příznivých barvách pro reprezentanty Lidového domu.

Polepšil si například nový jihomoravský hejtman Michal Hašek (39 procent) nebo místopředseda strany Zdeněk Škromach (43 procent).

U zástupců stran vládní koalice zaznamenal průzkum poklesy i nárůsty popularity.

Občané tentokrát přidali zejména politikům KDU-ČSL. Ministryně obrany Vlasta Parkanová má nyní 39 procent pozitivních ohlasů, její stranický kolega Cyril Svoboda pak o tři procenta méně.

Naopak neustále klesá obliba ministerského předsedy Mirka Topolánka, o němž se příznivě vyjádřila pouze pětina lidí.

O jak drastický posun se jedná, dokazují čísla z prosince 2006. Tehdy předsedu občanských demokratů chovalo v oblibě hned 46 procent lidí.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Trump připustil, že možná podstoupí kongresové slyšení kvůli ukrajinské kauze

Americký prezident Donald Trump překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové slyšení v ukrajinské kauze, která by teoreticky mohla vést až k jeho odvolání z funkce hlavy státu. Trump to napsal na Twitteru s tím, že by se pak Kongres mohl soustředit na jiné problémy.

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů začala minulý týden a od úterý do čtvrtka mají pokračovat slyšením dalších osmi vládních úředníků a diplomatů. Opoziční demokraté se jejich prostřednictvím snaží dokázat provinění prezidenta, který podle nich nutil Ukrajinu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy