Pavel Bém ztrácí před bojem o předsedu ODS popularitu

Michal Pavec
19. 11. 2008 14:45
Žebříčku politiků teď vévodí Bohuslav Sobotka z ČSSD
Pražský primátor Pavel Bém na Mount Everestu. Vrchol žebříčku popularity ale tentokrát nezdolal
Pražský primátor Pavel Bém na Mount Everestu. Vrchol žebříčku popularity ale tentokrát nezdolal | Foto: repro Aktuálně.cz

Praha - Pražský primátor Pavel Bém dlouho kraloval průzkumům popularity politiků. Jeho obliba se ale těsně před kongresem ODS, kde se bude ucházet o předsednický post, propadla na nejnižší úroveň za poslední dva roky.

V zářijovém šetření agentury STEM se ještě se 49 procenty kladných ohlasů dělil o první místo se sociálním demokratem Bohuslavem Sobotkou. O dva měsíce později už ale bývalý ministr financí jednoznačně vede.

Sobotka - v současné době předseda rozpočtového výboru sněmovny - navíc jako jediný český politik překročil nadpoloviční hranici pozitivních hodnocení - příznivě ho vnímá 55 procent dotázaných.

S odstupem druhý skončil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se 48 procenty a až třetí Pavel Bém, který získal ještě o procento méně.

"Není možné přehlédnout sice pomalý, ale setrvalý pokles popularity stále ještě nejlépe hodnoceného představitele ODS Pavla Béma. Poprvé je u něj podíl negativních názorů vyšší než procento kladných hodnocení," konstatuje agentura STEM.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog Pavla Béma: Objetí s Paroubkem = podvod na voličích

Stále populárnější Paroubek

Nelze také přehlédnout neustále se zvyšující podporu lídra ČSSD Jiřího Paroubka.

Ještě v únoru 2007 ho příznivě hodnotilo jen 34 procent občanů, v listopadu letošního roku to bylo ale už 46 procent.

Průzkum provedený v období mezi 31. říjnem a 7. listopadem - tedy krátce po triumfu ČSSD v krajských a senátních volbách - se vůbec nesl v příznivých barvách pro reprezentanty Lidového domu.

Polepšil si například nový jihomoravský hejtman Michal Hašek (39 procent) nebo místopředseda strany Zdeněk Škromach (43 procent).

U zástupců stran vládní koalice zaznamenal průzkum poklesy i nárůsty popularity.

Občané tentokrát přidali zejména politikům KDU-ČSL. Ministryně obrany Vlasta Parkanová má nyní 39 procent pozitivních ohlasů, její stranický kolega Cyril Svoboda pak o tři procenta méně.

Naopak neustále klesá obliba ministerského předsedy Mirka Topolánka, o němž se příznivě vyjádřila pouze pětina lidí.

O jak drastický posun se jedná, dokazují čísla z prosince 2006. Tehdy předsedu občanských demokratů chovalo v oblibě hned 46 procent lidí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy