Paroubkův recept: ČSSD by měla držet vládu ODS a TOP 09

Kateřina Eliášová
13. 4. 2011 13:35
První místopředseda ČSSD Michal Hašek takové řešení odmítl
Jiří Paroubek, expředseda ČSSD.
Jiří Paroubek, expředseda ČSSD. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Do stupňující se vládní krize se překvapivým plánem vložila nečekaná figura.

Bývalý šéf sociálních demokratů a někdejší předseda vlády Jiří Paroubek navrhl, aby ČSSD umožnila menšinovou vládu ODS a TOP 09 bez Věcí veřejných.

"Mělo by se najít rychlé východisko z krize. A tím není hlasování o nedůvěře, ale případná podpora sociálních demokratů menšinové vlády bez účasti Věcí veřejných. Protože ty se nedokáží očistit od ABL," řekl Aktuálně.cz Paroubek.

Nastínil rovněž, jak by taková podpora měla vypadat. Sociální demokraté by ji měli umožnit tím, že by při hlasování o důvěře opustili sál a umožnili tak její vznik. "Napřímo by to nešlo," myslí si Paroubek.

Nebudu hlasem pro Nečase

První místopředseda ČSSD Michal Hašek však takovou možnost okamžitě zamítl. "Pro občany ČR by bylo podle mne špatné, kdyby ČSSD tolerovala pravicovou menšinovou vládu a její reformy, není k tomu žádný důvod," reagoval. "Nejlepším řešením jsou pro ČR nové volby, pravicové experimenty zkrachovaly."

Paroubek i přesto míní, že takové řešení je nejrychlejším, jak z nastalé krize ven. Podmiňuje jej však tím, že by se vláda musela bavit s nejsilnější opoziční stranou.

"Minoritní vláda si musí každé hlasování dohodnout ad hoc. O podobě reforem by tak musela hovořit se sociální demokracií," vysvětlil.

"Takové řešení si moc nedovedu představit. Zatím platí koaliční smlouva a není možné se bavit o nějaké takové možnosti," řekl Aktuálně.cz místopředseda ODS Pavel Drobil.

Paroubek odmítl, že by se eventuálně stal jedním hlasem pro menšinový kabinet. V koalici totiž panuje názor, že by takovou vládu mohli držet zběhové z klubu Věcí veřejných. "Takový koncept bych neumožnil," tvrdí.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Vláda podpořila uzákonění dohody rodičů o dětech po rozvodu

Poslaneckou novelu občanského zákoníku, která má umožnit dohodu rodičů o opatrovnictví dětí a placení výživného po rozvodu bez rozhodnutí opatrovnického soudu, vláda na dnešním jednání podpořila. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na webu. Poslanecká novela je obsahově shodná s loňskou vládní předlohou, kterou ale Sněmovna dosud nezačala projednávat. Poslaneckou verzi by dolní komora podle předkladatelů měla schválit zrychleně už v prvním kole tak, aby novela byla přijata do říjnových sněmovních voleb. Platit by měla od začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
Další zprávy